Lekić je na konferenciji u beogradskom Medija centru povodom Svetskog dana borbe protiv dečjeg rada rekao da mediji u Srbiji o tome „ćute“, jer to nije „komercijalna stvar“.
„Naši mediji o deci pišu isključivo ako su žrtva nasilja. Onda iz dana u dan pišu o tome kako je dete ubijeno, kako je bilo obučeno, šta je rekla majka, šta su rekle komšije“, rekao je Lekić i dodao da se procenjuje da oko 250 miliona dece širom sveta radi, od čega njih 180.000 radi u opasnim okolnostima.
Lekić je naveo i da se procenjuje da se više od 300.000 dece vojnika eksploatiše u oružanim sukobima u više od 30 zemalja sveta, da više od milion dece širom sveta živi zatvoreno u ustanovama zbog sukoba sa zakonom, kao i da je više od 13 miliona dece ostalo bez roditelja zbog HIV-a.
Prema podacima koje je izneo, procenjuje se da su više od milion dece godišnje žrtve trgovine, a da je 40 miliona zlostavljane dece mladje od 15 godina.
Portparolka Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“ Vesna Vojvodić Mitrović ocenila je da će Nacrt zakona o dualnom obrazovanju ozakoniti eksploataciju dečijeg rada.
„Taj zakon je bruka i sramota“, rekla je ona i dodala da će deca dualnim obrazovanjem biti „usko obrazovana“ i izostaće razvijanje kritičkog mišljenja.
Urednik izdavačkog preduzeća „Clio“ Zoran Hamović kazao je da se ne protivi dečijem radu kada se pod njim podrazumeva vaspitanje i učenje, ali da se zalaže za borbu protiv eksploatacije dece.