Maja Sever: Promene u medijskim zakonima koje se donose nisu praksa, niti smernice evropskih institucija

Maja Sever, Snimak ekrana: Jutjub/N1
Maja Sever, Snimak ekrana: Jutjub/N1

Dok se čekaju nove konsultacije o konačnom tekstu izmenjenih medijskih zakona, još nije jasno šta će biti sa stavovima koje je Vlada unela iza leđa članova Radne grupe. Izmene zakona idu na štetu kablovskih operatora, a u korist nacionalnih emitera. 

Kakve su moguće posledice ovakvih izmena zakona predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever priznala je da se predlagači u svojim objašnjenjima često pozivaju na nekakve evropske smernice koje su njoj nepoznate, piše nova.rs.

 

„Konsultovala sam se sa kolegama i zapravo to nije baš tako. Promene koje se donose nisu praksa, niti smernice evropskih institucija. U određenim područjima postoje nekakvi prećutni dogovori, ali ne postoji nikakava direktiva. Evo, baš danas sam slušala jednog evropskog stručnjaka o tome da to nije nikakvo usklađivanje sa evropskim preporukama“, naglasila je ona, dodajući da poseban problem predstavlja sam postupak izmena medijskih zakona.

 

Sever je napomenula da će o tome razgovarati sa predstavnicima NUNS-a i da čeka da oni sa pravnim stručnjacima analiziraju čitav niz stvari koje su predložene poput eksterne evaluacije koju su predstavnici Udruženja zahtevali ili poput uloge REM-a.

 

„Jednostavno, teško je shvatiti ovaj proces koji se menja nakon što je javna rasprava završena, jer se pojavljuju novi predlozi, ali ono što je najvažnije – to pozivanje na evropske smernice jednostavno nije tačno“, ponovila je ona još jednom.

 

Upitana da li je predlog, da će kablovski operatori imati obavezu da imaju kanale sa nacionalnom frekvencijom, a ako ne postignu dogovor o ceni sa navedenim televizijama, nju će odrediti REM, u skladu sa evropskim smernicama, Sever je naglasila da „zaista nije čula za takav primer“.

 

„Mislim da treba krenuti od toga koji je motiv za donošenje ovakvih promena. Da li je motiv ukloniti i ono malo slobodnog govora i ono malo slobodnog novinarstva koje postoji u vašem prostoru, bojim se da jeste. I zato treba poći od tog početnog motiva. Iz te perspektive, kao Evropska federacija novinara izražavamo zabrinutost jer vrlo dobro znamo i vrlo dobro pratimo šta se dešava, koliko je pritisak na ljude koji nezavisno pokušavaju da rade svoj posao i koliki je upliv države i vlasti u emitere, medije i u rad novinara“, istakla je Sever.

 

Ona je još jednom ukazala da je zabrinjavajuća motivacija za ove promene medijskih zakona, i dodala da će o „cenama i kažnjavanjima“ za koje do sada nije čula sa pravnim stručnjacima i ovde i na evropskom nivou to analizirati.

 

Tagovi

Povezani tekstovi