Milioni za režimske medije u Vojvodini (II): Ko će u Temerinu kome ako neće svoj svome?

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

I u Temerinu je nastavljen trend da ubedljivo najviše novca na medijskim konkursima u Vojvodini odlazi medijima i udruženjima bliskim lokalnim vlastima i Srpskoj naprednoj stranci

Udruženje građana Centar za promociju i razvoj opštine iz Temerina dobilo je 1.850.000 dinara na nedavno okončanom medijskom konkursu koji je raspisala Opština Temerin. To je ujedno i najveći iznos koji je neki učesnik dobio.

 

Šta je ovde sporno? Na čelu tog udruženja nalazi se istaknuti član Srpske napredne stranke (SNS), a članica komisije koja je odlučivala o dodeli novca na čelu je udruženja koje je dobilo najviše sredstava u Somboru, o čemu je Cenzolovka već pisala. Treba li reći da je i ona bliska SNS-u?

 

Jedna vest u 12 meseci

 

Ove godine Opština Temerin namenila je ukupno pet miliona dinara za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja.

 

Centru za promociju i razvoj opštine novac je pripao za dva različita projekta: „Naša priča“ (900.000 dinara) i „U svemu smo zajedno“ (950.000).

 

Ovo udruženje upisano je u registar kao izdavač dva medija. To su Naše novine i Temerin info. Naše novine zvanično su registrovane kao dnevni i periodični list, kao i u formi portala www.nasenovine.com.

 

Ova stranica očigledno se ne ažurira redovno, jer je poslednja vest na tom portalu objavljena u septembru prošle godine (raspisivanje opštinskog konkursa za objavljivanje knjiga). To je jedina vest objavljena na portalu u poslednjih 12 meseci. Na naslovnoj strani portala još uvek je i vest iz jula 2018. godine.

 

Portal Temerin info pak jeste aktivan i ima sekciju „Naša priča“ koja postoji od 2017.

 

Zakonski zastupnici Centra za promociju i razvoj opštine su Tanja Krajišnik i Željko Šobić, osobe bliske lokalnim vlastima.

 

KOVAČEVIĆ: FINANSIRANJE BOTOVSKE MREŽE

 

Trend da ubedljivo najviše novca na medijskim konkursima u Vojvodini odlazi medijima i udruženjima bliskim lokalnim vlastima i SNS-u nije drugačiji ni u drugim delovima Srbije.

 

SNS kroz medijske projekte finansira svoju botovsku mrežu, ocenjuje za Cenzolovku Ivan Kovačević iz Podrinskih novina.

 

„U Šapcu se, na primer, dogodilo da je novac za svoj projekat dobio Šabački list, registrovan pred sam kraj konkursa, što je nespojivo. Glavni urednik lista je Miroljub Mijušković, član Gradskog veća zadužen za kulturu i informisanje. Novac je dobila i Radio-televizija AS, kojoj su odobrena tri projekta. Sin vlasnika te televizije svake godine osniva novu firmu kako bi mogao da dobije znatno više novca od dozvoljenog“, objašnjava Kovačević.

 

On smatra da je Srpska napredna stranka uspela da potpuno obesmisli ideju o projektnom sufinansiranju i da kroz medijske projekte finansira one koji će za nju raditi izbornu kampanju na svim nivoima.

 

 

Zastupnik na listi SNS

 

Šobić je prošle godine bio na listi Srpske napredne stranke na izborima za Skupštinu opštine Temerin. Aktivan je na događajima koje organizuje Opštinski odbor SNS-a. Prošle godine postao je član stručne komisije za ocenu godišnjih i posebnih programa i kategorizacije u oblasti sporta u opštini Temerin.

 

S druge strane, Tanja Krajišnik je urednica oba medija koja izdaje udruženje. Osim toga, prošle godine je imenovana za članicu još jedne komisije koja raspoređuje novac građana Temerina – Komisije za raspodelu sredstava po javnom konkursu za sufinansiranje izdavačke delatnosti.

 

Upravo se na tu komisiju odnosi jedina vest objavljena u protekloj godini na portalu Naše novine.

 

Na čelu Centra za promociju i razvoj opštine nalazi se istaknuti član SNS-a, a članica komisije koja je odlučivala o dodeli sredstava zastupnica je udruženja koje je dobilo najviše novca u Somboru. Treba li reći da je i ona bliska SNS-u?

 

Cenzolovka je pokušala da kontaktira s Centrom za promociju i razvoj opštine, kao i s redakcijom portala Temerin info. Ni na jedno pitanje još nisu odgovorili.

 

Projekte koje će Opština Temerin finansijski podržati birala je tročlana komisija koju su činili: Radojica Mali iz Bele Crkve (na predlog udruženja „RAB Srbija“), Vanja Đekić iz Sombora (predlog Asocijacije radio-televizija Srbije) i Milanka Popović iz Kule, kao „nezavisni medijski stručnjak“.

 

Prema ranijim saznanjima Cenzolovke, Vanja Đekić je tokom 2016. godine bila članica Saveta somborske mesne zajednice Kolut, a za tu poziciju kandidovana je na listi „Za napredni Kolut“ koju su činili članovi SNS-a.

 

Ista osoba bila je i član komisije koja je novac građana Kikinde prosledila prorežimskim tabloidima Informeru i Srpskom telegrafu. Komisija je konstatovala da ta dva tabloida doprinose „razvoju medijskog pluralizma, razvoju ljudskih prava i istinitom, nepristrasnom, pravovremenom i potpunom informisanju“.

 

Na konkursu u Somboru Vanja Đekić je učestvovala na drugoj strani – kao zastupnica udruženja „Ja volim Sombor“. Dobila je dva miliona dinara, što je najveći iznos koji je dobilo neko udruženje građana.

 

U poslednjem izveštaju Evropske komisije ističe se da tek treba uspostaviti transparentnost vlasništva nad medijima i raspodele novca iz budžeta, pogotovo na lokalnom nivou.

 

SUTRA: Milioni za režimske medije u Vojvodini (III): Subotica

 

PROČITAJTE I: Milioni za režimske medije u Vojvodini (I): U tom Somboru svega na volju naprednjaka

Tagovi

Povezani tekstovi