Komentarišući odnos predsednika Privremenog organa Beograda Aleksandra Šapića prema medijima N1 i Nova.rs, profesorka FPN u penziji Snježana Milivojević smatra da su mediji pretvoreni u oružije, te da se vodi jedna vrsta medijskog rata do istiskivanja iz medijskog sistema.
Predsednik Privremenog organa Beograda Aleksandar Šapić ponovo je juče odbio da odgovara na pitanja N1 i portala Nova.rs, ovoga puta o prebacivanju birača iz Male Krsne u glavni grad. Umesto odgovora, Šapić je na račun N1 uputio niz uvreda, optužujući našu kuću da sprovodi „antisrpsku politiku“, čime je ugrozio bezbednost naših novinara.
Prema rečima Snježane Milivojević, teško je naći rešenje za takvu situaciju, jer ona ne samo da je atipična, nego je pokazatelj drugih poremećaja.
„Dakle, taj javni funkcioner kao i drugi funkcioneri znaju da oni ne polažu odgovornost javnosti. Da oni polažu odgovornost ne bi se tako ponašali. Znači oni su apsolutno neodgovorni, jer imaju pravo i mogućnost da uskrate za odgovor. Inače mediji i postoje na pretpostavci da su javni funkcioneri obavezni da polažu račune javnosti, to ne mogu da rade direktno, dakle to rade kroz institucije i medije“, rekla je Milivojević u emisiji „Novi dan“.
Profesorka smatra da je deo „uspešnosti“ te njihove strategije ignorisanja medija i javnosti posledica velike polarizacije.
„Budući da je taj antagonizam veliki, ti mediji za koje oni ne žele da govore su već diskreditovani. Neka vrsta solidarnosti čitavog medijskog sveta je nezamisliva“, ocenila je Milivojević.
Kako je navela, takav način ponašanja sve više će se intezivirati tokom izborne kampanje.
„Oni konferenciju za štampu sada koriste kao svoju platformu da se obračunavaju sa medijima, a koje su prethodno već izgurali na marginu urušavajući im integritet“, objasnila je profesorka u penziji.
Podsetimo, Šapić je na istoj toj konferenciji rekao i da ne odgovara na pitanja N1 ne zato što nas se boji, već zato što nas smatra „lažovima, manipulatorima, falsifikatorima“.
Na pitanje šta za građane znači kada nas Šapić naziva „antisrpskim medijima“, Milivojević je objasnila da to znači – oni su neprijatelji.
„Ta reč ne mora da ima nikakav semantički značaj, mnoge reči su se ovde ispraznile, ali su one kao putokaz i smernica, da se u tom pravcu ne ide“, navela je gošća N1 i dodala je da se te reči „u propagandnom ratu koriste kao municija“.
„Mediji se pretvoreni, kako se kaže, u oružja. Oni su veponizovali taj okršaj koji postoji među političkim akterima, ali to može da se desi samo sa pozicija moći“, kazala je Milivojević, ističući da se ovde vodi jedna vrsta medijskog rata do istiskivanja iz medijskog sistema.
„Nekoliko je to puta pokušano za medije iz United Media. Pojedinačni novinari se ili izvlače pa onda lično targetiraju ili se kao deo novinarske zajednice dezavuišu, cilj je naravno da se njihovo poverenje u javnosti potkopa i da se toj produkaciji, koja izlazi iz tih kuća, i svakoj kritičkoj misli koja odatle dolazi u stvari suzbije prostor“, zaključila je Milivojević.
Izvor: N1