Ministar komunikacija Izraela jača cenzuru izmenama medijskih zakona

Izvor:Canva
Izvor:Canva

Reporteri bez granica (RSF) upozorili su juče da ministar komunikacija Izraela Shlomo Karhi pokušava da „preoblikuje medijski pejzaž“ u toj zemlji i poveća izveštavanje u korist vlade. Neki od načina kojima ovo postiže su zakonske izmjene kojim se zabranjuju strani mediji u zemlji i one koje vladi daju kontrolu nad budžetom javne televizije.

 

Shlomo Karhi, podsjeća RSF, već nekoliko sedmica ubrzava svoju agendu za reformu izraelskih medijskih zakona dok se rat u Gazi i Libanu intenzivira.

 

Izraelski poslanici su 20. novembra glasali za produženje trajanja zakona kojim se zabranjuje rad Al Jazeere na šest mjeseci i povećanje glavne odredbe zakona – zabrana emitovanja bilo kojeg stranog medija za koje službe sigurnosti smatraju da je štetan za nacionalnu sigurnost – sa 45 dana na 60 dana.

 

Ministarski komitet za zakonodavstvo – tijelo zaduženo za potvrđivanje zakona koje su predložili članovi Knesseta – odobrio je 3. novembra zakon kojim se proširuje kontrola ministra komunikacija nad medijima. Ukoliko je Ministarstvo komunikacija željelo izmijeniti budžet javnog emitera Kan, koji se finansira iz različitih izvora javnog finansiranja i prihoda od oglašavanja, moralo je podnijeti zakonsku regulativu kroz parlament. Novi zakon će sada omogućiti ministarstvu da direktno promijeni budžet Kana, piše RSF.

 

Izraelski medij Globes je prije nekoliko dana objavio i da Karhi i član Knesseta Tally Gotliv planiraju predložiti zakon kojim bi se privatizirao Kan i ugasio ako se ne bi našao odgovarajući kupac. Kako prenosi Globes, kritičari ovog zakona tvrde da je njegov cilj ušutkatki važne glasove.

 

Iz RSF-a su uznemireni ovim „napadima bez presedana na nezavisnost medija i pluralizam“ te su pozvali vladu da odustane od ovih reformi.

 

„Vlada Benyamina Netanyahua otvoreno cilja na nezavisnost medija i pluralizam u Izraelu. Ministar komunikacija Shlomo Karhi, koji slijedi čvrste stavove stranke Likud, koristi tekući rat, najduži u historiji zemlje, da utiša glasove koji kritikuju krajnje desničarsku koaliciju na vlasti”, rekla je Anne Bocandé, urednička direktorica RSF-a.

 

Dodala je da medijske zakone predlažu poslanici Likuda, a brzo ih odobrava Ministarski komitet za zakonodavstvo, kojim dominira ista stranka. Ovi pravni napadi, posebno zakon koji se tiče javnog emitera Kan, imat će trajne, štetne efekte na izraelski medijski pejzaž, rekla je Bocandé i pozvala izraelske vlasti da odustanu od predloženih reformi.

 

Karhi nikada nije krio svoj prezir prema javnim medijima i svoje kritičare u Knessetu nazvao je teroristima, navodi RSF. Optužio je uredništvo liberalnog lista Haaretz da se bavi „antiizraelskom propagandom“. Samo tri mjeseca nakon njegovog imenovanja u kabinetu Benyamina Netanyahua, u martu 2023. otkrio se veliki plan za restrukturiranje medijskog okruženja. Niz zakona o kojima se trenutno raspravlja proizilazi iz ovog plana koji se, kako je naveo RSF, usvaja u fazama.

 

Ključni dijelovi ove strategije su slabljenje javnog emitera Kana i jačanje određenih privatnih kanala kao što je Kanal 14, koji, naglasio je RSF, snažno podržava trenutnu vladajuću koaliciju. Podsjetili su da je u augustu 2024. godine Kanal 14 dodat na listu kanala koji se emituju na zemaljskoj televiziji, na inicijativu stranke Likud i Karhija.

 

Novinari koji kritikuju vladu i rat u Izraelu su suočeni sa pritiskom i zastrašivanjem u Izraelu. U Gazi, okupiranoj Zapadnoj obali i Libanu, novinari su i dalje na meti izraelske vojske. RSF podsjeća da je prema njihovim podacima od 7. oktobra 2023. godine izraelska vojska ubila preko 145 novinara u opkoljenoj palestinskoj enklavi, a najmanje 35 njih ubijeno je u toku svog rada.

 

Izvor: Madia.ba, RSFGlobes

 

Tagovi

Povezani tekstovi