Mreža SafeJournalists izražava ozbiljnu zabrinutost zbog policijske operacije sprovedene u ranim jutarnjim časovima 9. avgusta 2025. godine prema Focus Media Group u Tirani, koja obuhvata medije News24, BalkanWeb, Panoramu i Gazetu Shqiptare. Prema zvaničnom saopštenju Focus Media Group-a, u ranim jutarnjim časovima 9. avgusta 2025. godine, Državna policija je opkolila zgradu u kojoj ove redakcije rade, isključila je napajanje električnom energijom, čime je News24 ostao bez signala za emitovanje. Novinarima/kama je bio onemogućen pristup redakcijama, što je efektivno zaustavilo rad više uredničkih timova i javnost lišilo pristupa njihovom programu. Od 10:00 časova, News24 je nastavio emitovanje putem svog YouTube kanala.
Zgrada je, prema dostupnim informacijama, predmet imovinskog spora sa državnom kompanijom za naoružanje KAYO, kojoj je ranije ove godine dodeljeno vlasništvo. SafeJournalists mreža podseća da, iako do ovakvih sporova može doći, svaka radnja koja utiče na medije mora biti sprovedena u skladu sa zakonskom procedurom, zasnovana na jasnom pravnom osnovu i uz minimalno ometanje novinarskog rada i prava javnosti da bude informisana. Medijima takođe mora biti ostavljeno dovoljno vremena da se presele i obezbede alternativne prostorije, kako bi se omogućilo nesmetano obavljanje njihove delatnosti i izbeglo ometanje rada novinara/ki.
Prema do sada javno dostupnim informacijama koje su pružili predstavnici Focus Media Group-a, medijima prethodno nije upućeno nikakvo obaveštenje, nije objavljena nijedna sudska odluka ili pravni nalog koji bi opravdao isključenje struje i blokadu, a operacija je sprovedena rano ujutru u subotu, kada su kapaciteti i pažnja javnosti obično na nižem nivou. U trenutku izdavanja ovog saopštenja, Državna policija i druge nadležne institucije nisu objavile zvanično saopštenje ili obaveštenje o pravnoj osnovi, motivima ili trajanju ove akcije.
Bez obzira na bilo kakva pitanja u vezi sa samom Focus Media Group-om, njihovom uređivačkom politikom ili internim izazovima, današnja neviđena intervencija izaziva ozbiljnu zabrinutost i zahteva hitnu pažnju svih aktera posvećenih očuvanju slobode medija i demokratskih procesa.
Pozivamo albanske vlasti da odmah ukinu blokadu, obnove snabdevanje električnom energijom i omoguće pun i nesmetan pristup novinarima/kama njihovim radnim mestima. Vlasti treba da pruže jasno i javno objašnjenje o pravnom osnovu i ovlašćenju za ovu akciju. Insistiramo da se svaka buduća mera koja se odnosi na medije sprovodi isključivo u skladu sa zakonskom procedurom, uz sudski nadzor i po principu najmanjeg mogućeg zadiranja u novinarski rad. Iako je primarna odgovornost na vlastima da poštuju i štite slobodu medija i pravo građana na informisanje, pozivamo i vlasnike i akcionare kako medijskih kuća, tako i same zgrade, da hitno i konstruktivno rade na pronalaženju rešenja koje će zaštititi rad, bezbednost i stabilnost novinara/ki, kao i obezbediti neometan pristup informacijama za javnost.
Solidarni smo sa novinarima/kama i medijskim radnicima/ama pogođenim situacijom u News24, BalkanWebu, Panorami i Gazeti Shqiptare.
Svaki napad na novinare je napad na demokratiju, javni interes i osnovna ljudska prava.
Priština – Skoplje – Sarajevo – Zagreb – Beograd – Podgorica, 9. avgust 2025.
Hrvatsko novinarsko društvo
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje “BH novinari”
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore




