NUNS pokrenuo platformu za bezbednost novinara

Na prvoj liniji

slika: canva
slika: canva

Na osnovu smernica na sajtu, redakcije mogu da sprovedu mehanizam da zaštite novinare koji su meta onlajn napada od profesionalnog i emotivnog uticaja koji nastaje kao posledica ovog oblika uznemiravanja. Jedna od ideja vodilja platforme je i stvaranje kulture bezbednosti u redakciji u kojoj se novinari ohrabruju da prijave nasilje na internetu i da im se pruži podrška.

 

prvalinija.nuns.rs

Nezavisno udruženje novinara Srbije pokrenulo je platformu za bezbednost novinara „Na prvoj liniji“ –  prvalinija.nuns.rs  – na koj se nalaze resursi i alati koji pomažu redakcijama i novinarima kako da ispravno postupaju u slučaju onlajn pretnji upućenih njima. U okviru ove akcije novinarima žrtvama onlajn nasilja pruža se i pravna podrška, kao i psihološka podrška da se lakše nose sa ovom situacijom.

 

Sajt je nastao kao posledica učestalih napada na novinare, a posebno onlajn. Samo u prošloj godini je bilo je prijavljenih 136 napada/pretnji na novinare u Srbiji, od čega je 51 onlajn pretnja.

 

NUNS poslednjih godina vodi Bazu napada na novinare i zabeležen je trend rasta broja napada, pretnji i pritisaka, i uznemiravanja novinara u odnosu na prethodne godine, a pravnica NUNS-a Marija Babić ukazuje da se sa ovim problemom onlajn napada na novinare susreću i ostale države Evrope i sveta.

 

„Čini mi se da se u poslednjih nekoliko godina sve više sa time suočavaju zemlje koje su daleko razvijenije od nas. Kod nas je to problem duži niz godina, pa nam se čini da smo se i navikli“, navodi Marija Babić.

 

Na osnovu smernica na sajtu, redakcije mogu da sprovedu mehanizam da zaštite novinare koji su meta onlajn napada od profesionalnog i emotivnog uticaja koji nastaje kao posledica ovog oblika uznemiravanja.

 

Jedna od ideja vodilja platforme je i stvaranje kulture bezbednosti u redakciji u kojoj se novinari ohrabruju da prijave nasilje na internetu i da im se pruži podrška. Glavni cilj medijskih kuća mora biti stvaranje okruženja u kojem se novinari ne osećaju neprijatno da prijave napade na internetu. Zbog konkurentnog radnog okruženja ili nesigurne radne situacije, novinari se mogu zabrinuti da će prijavljivanje napada biti shvaćeno kao znak slabosti ili odsustvo profesionalnih standarda, kao i da će se to negativno odraziti na njihovu karijeru. Od suštinskog je značaja otvoreno govoriti o napadima na internetu da bi se na taj način ograničili efekti napada, uključujući stvaranje traume i autocenzuru.

 

Poseban deo sajta odnosi se na napade na novinarke, kao i na slobodne novinare, odnosno frilensere, iza kojih ne stoji redakcija.

 

Na sajtu se nalaze brojni intervjui sa međunarodnim ekspertima iz ove oblasti koji daju neku vrstu smernica/saveta kako postupati sa publikom na internetu i u slučaju onlajn napada. Pojedini od njih su i sami bili mete napada. Ujedno, na sajtu se nalaze ispovesti novinarki koje su bile mete napada koje govore kako su se nosile sa tom situacijom.

 

Tako recimo Kirsi-Marja Okonen, menadžerka za regulaciju medija javnog finskog medijskog servisa, govori kako da se uradi evaluacija slučaja, čak i kada na prvi pogled ne postoji osnova za sudski postupak.

 

Keti Širli, šefica Bi-Bi-Si Vestminster, ukazuje kako da se ne naseda na raspravu i kako da se reaguje na nasilje na internetu.

 

„Postoje razlozi da se obavi evaulacija slučajeva, čak iako to nije na pravi pogled delovalo kao veoma težak slučaj kod koga ima osnova za sudski postupak. Ipak bismo mogli proći kroz slučaj i proceniti ga, kako ne bismo ostavljali novinara samog“, kaže u svom videu Kirsi-Marja Okonen iz finskog javnog medijskog servis.

 

Platforma sadrži brojne korisne izvore publikacija i alata koji služe za osposobljavanje novinara za suprostavljanje nasilju na internetu, takozvani Resurs centar. Ove alate su izradile brojne ugledne međunarodne organizacije i institucije poput Tomson Rojters fondacija, IPI, UNESCO, OEBS-ov Vodič za resurse…

 

Sajt koji je nastao kao posledica učestalih napada na novinare, pogotovo one iz onlajn medija, ima za cilj da pruži psihološku i pravnu podršku novinarima, kako bi se lakše izborili sa ovim situacijama.

 

Novinari, koji se bore da se reše tuđi problemi, neretko nisu u stanju da reše svoje probleme. Zato je važan i ovaj sajt i saveti kolega, ali i smernice za redakacije kako se nositi sa internet nasiljem koga je, čini se, nikada više.

 

Platforma „Na prvoj liniji“ nastala je u okviruprojektakojifinansiraEvropskaunija, a koji zajedno sprovode NUNS i BIRN u saradnji sa Međunarodnim institutom za štampu (International Press Institute – IPI). NUNS i BIRN se zahvaljuju Međunarodnominstitutu za štampu na ustupljenim tekstualnim i video materijalima koji su prvobitno objavljeni na platformi On the Line. 

 

više na prvalinija.nuns.rs

Tagovi

Povezani tekstovi