Na događaju su govorili koordinatorka projekata u BIRN-u Tanja Maksić, novinar BIRN-a Aleksandar Đorđević, predstavnice R-Ladies Belgrade Tijana Blagojev i Građanskih inicijativa Tara Petrović.
Tanja Maksić je govorila o problemima sa kojima su se istraživači susretali tokom prikupljanja podataka.
“Dokumentacija o konkursima je delimično dostupna na veb sajtovima i jako teško se dolazi do konkursnih prijava, izveštaja i ugovora. Nešto lakše se dolazi do javnih poziva i rešenja o dodeli sredstava. Dokumentacija nije u mašinski čitljivom format, tako da je mnogo vremena i resursa bilo potrebno da se ti podaci očiste”, navela je koordinatorka projekata u BIRN-u Tanja Maksić.
Ona je, takođe, rekla da u konkursima nema standardizacije procedura ni dokumentacije, ali das u izuzetak medijski konkursi koji se obavljaju po jedinstvenim obrascima, kriterijumima i procedurama.
Istraživači koji su učestvovali u ovom projektu ušli su u trag oko 15,5 milijardi dinara državnog novca. To je novac koji je potrošen u period od 2019 do 2021. na javnim konkursima na svim nivoima vlasti u četiri sektora: javno informisanje i mediji, civilno društvo, kultura i omladina.
Prema rečima Tanje Maksić najviše novca, oko 75 odsto potrošeno je na sektore civilnog društva i medija.
Primetno je da se kroz ove konkurse mahom finansiraju isti mediji i iste organizacije. Jedna četvrtina njih se ponavlja iz godine u godinu. Deset najskupljih projekata koji zajedno vrede nešto preko 1 milijardu dinara, stoje nasuprot gotovo 13 hiljada projekata koji su pojedinačno finansirani sa manje od 100.000 dinara.
Tijana Blagojev iz organizacije R-Ladies Belgrade je govorila o otvorenim bazama koje su dostupne za analize.
“Retko ćete naići na skup podataka koji je potpuno spreman za analizu. Znači trebaće vam između 50 i 80 odsto vašeg vremena da sredite te podatke za analizu. Ja vam preporučujem da koristite BIRN-ovu bazu jer je ona prošla kroz ceo ovaj process. Pored baze “Javno o javnim konkursima” možete koristiti i NDNV-ovu bazu “NGO alanizer” ili CINS-ovu bazu “Stranačka kasa” koja je skoro objavljena i naravno baza Centra za održive zajednice”, navela je Tijana Blagojev.
Novinar BIRN-a Aleksandar Đorđević rekao je da se situacija sa pristupom informacijama stalno pogoršava.
“Mi godinama imamo problema u našim istraživačkim zadacima da dođemo do podataka. To se pre svega odnosi na Zahtev za pristup informacijama od javnog značaja. U početku smo mi dobijali odgovore na te zahteve, onda smo sve ređe dobijali odgovre, a sada smo se već navikli da ne dobijamo odgovre. Pišemo žalbe povereniku. Te žalbe su nekada bile usvajane i bez obzira što su usvojene nije nikada bilo reakcije sa druge strane. Sada imamo apsolutni zid ćutanja i ignorisanje. Institucije ignorišu i naloge Poverenika”, objasnio je Đorđević.
Tara Petrović iz Građanskih inicijativa na kraju događaja predstavila je rad Koalicije OKO javnih konkursa, koja okuplja 15 organizacija civilnog društva.
“Mehanizam rada Koalicije OKO je takav da mi dobijamo dojave, najčešće od drugih organizacija civilnog društva, a ponekad i od građana o tome da je sproveden neki konkurs i da su primećene neke nepravilnosti. Tada Koalicija reaguje, apeluje na same institucije, obaveštava medije i druge organizacije civilnog društva kao i međunarodne, sve u cilju vršenja pritiska na institucije koje dele novac da promeni svoju praksu. Nažalost, jedino gde takva reakcija može da ima efekta je između objavljivanja preliminarnih rezultata i konačne rang liste”, navela je Tara Petrović i dodala da određeni pritisak na institucije može da ima efekta.
Bazu “Javno o javnim konkursima” možete pogledati na ovom linku.