Najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask uskoro bi mogao da postane jedini vlasnik „Tvitera”

ilon maskž

Predstavnici kompanije „Tviter” ipak su rešili da pregovaraju sa izvršnim direktorom „Tesle” nakon što je Mask dao detalje svoje ponude za preuzimanje kompanije – četrdeset tri milijarde dolara.

„Tviter” je započeo pregovore sa Maskom u nedelju, nakon što je objasnio akcionarima određene detalje ponude.

 

Odluka kompanije da kontaktira s Maskom, doneta ranije u nedelju, ne znači da će prihvatiti njegovu ponudu od 54,20 dolara po akciji, naveli su izvori. Međutim, to ipak znači da „Tviter” istražuje da li je prodaja Masku moguća po – za akcionare – atraktivnim uslovima.

 

Najbogatiji čovek na svetu kupio je skoro 73,5 miliona akcija kompanije „Tviter”, koje su porasle za 26 odsto na berzi, gotovo odmah nakon što je objavio – upravo na Tviteru, da „ozbiljno razmišlja” o pokretanju nove društvene mreže.

 

Mask se inače sastajao se sa akcionarima „Tvitera” u poslednjih nekoliko dana, tražeći podršku za svoju ponudu. Rekao je da „Tviter” treba da bude privatan da bi se razvijao i postao prava platforma za slobodu govora.

 

Akcionari su naterali predstavnike kompanije da održe razgovore nakon što je Mask u četvrtak izneo detaljan plan finansiranja za svoju ponudu i tako pokušao da se „ne dozvoli da prilika za dogovor izmakne”.

 

Maskovo insistiranje da je dao „najbolju i konačnu” ponudu predstavljalo je prepreku u pregovorima, rekli su izvori, ali je odbor odlučio da se pregovara sa njim, kako bi potencijalno dobio bolje uslove.

 

„Tviter” je želeo da sazna više o svim aktivnim istragama regulatora protiv Maska, uključujući i američku komisiju za hartije od vrednosti (SEC), koje bi predstavljale rizik za dogovor, rekao je jedan od izvora Rojtersu.

 

„Tviter” je takođe ispitivao da li regulatori imaju prigovore o poslovanju na bilo kom od tržišta gde posluju Maskove kompanije. Ako bi se utvrdilo da bi prodaja Masku bila rizična, kompanija bi mogla da traži znatnu naknadu za raskid ugovora o preuzimanju.

 

Kompanija je, inače, u startu bila protiv predloga da Mask uveća svoj udeo u „Tviteru” na više od devet odsto, bez pregovora sa glavnim odborom.

 

Tagovi

Povezani tekstovi