NDNV i ANEM: Nedopustivo ponašanje prema novinarima, direktan atak na javni interes

Foto: N1/ Vanja Đurić
Foto: N1/ Vanja Đurić

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) osudilo je jučerašnji napad na novinarku portala IN medija u Inđiji Vericu Marinčić i o tome obavestilo Stalnu radnu grupu za bezbednost novinara, saopšteno je danas.

 

Novinarka Verica Marinčić fizički je napadnuta u prostorijama opštine Inđija, gde je izveštavala sa protesta meštana Čortanovaca zbog ukidanja železničke stanice.

 

Izveštaj o ovom događu biće prosleđen relevantnim međunarodnim medijskim i novinarskim organizacijama, poručuju iz NDNV.

 

„NDNV kroz izveštaje svojih lokalnih poverenika iz više gradova i opština u Vojvodini beleži brojne slučajeve diskrimancije novinara od strane lokalnih moćnika“, navodi se.

 

Upozorava se da diskriminacija i napadi na lokalne novinare predstavljaju direktan atak na javni interes lokalnih zajednica i na osnovna prava građana koji u njima žive.

 

„Pozivamo građane da se solidarišu sa novinarima koji osiguravaju njihovo pravo na informisanje, jer će jedino tako zaštititi i sebe od političke i bilo koje druge vrste samovolje“, zaključuje se u saopštenju NDNV.

 

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) najoštrije osuđuje, kako navodi, skandalozno ponašanje radnika obezbeđenja opštine Inđija prema novinarki Verici Marinčić koja je onemogućena da radi svoj posao u zgradi lokalne samouprave.

 

Taj incident predstavlja kontinuitet višegodišnjeg ugrožavanja sigurnosti koleginice Marinčić u Inđiji. Godinama unazad, ona je izložena različitim napadima. Od 2018. godine bila je izložena pretnjama na ulici, praćenju kolima, nasilničkoj vožnji motora, prozivanju od strane narodnog poslanika Marijana Rističevića, hakerskim napadima na portal za koji izveštava i uvredljivim komentarima putem društvenih mreža.

 

Inđijski nezavisni medij – IN Medija za koji radi Verica Marinčić, već je ranije ukazivao na problem nepoštovanja Zakona o javnom informisanju i medijima od strane vlasti u Inđiji koja ih ne poziva na događaje koji organizuje lokalna samouprava, podseća ANEM.

 

„Čin radnika obezbeđenja ne može se pravdati njegovim neznanjem niti odsustvom jasnih smernica kako se može i mora ophoditi prema medijskim radnicima. Ovaj nepatvoreni gest nasilja pred kamerama očito ima podršku u samom vrhu opštine Inđija koja ovim dokazuje da nije slučajno da je novinarka Verica Marinčić već godinama suočena sa problemima koji proističu iz ugrožavanja njene elementarne bezbednosti“, navodi ANEM.

 

Izostanak jasne osude nasilja u Inđiji od strane relevantnih državnih institucija predstavljaće davanje saglasnosti za ista ili slična ponašanja prema novinarima a posebno novinarkama koje su po osnovu rodne pripadnosti već izložene dodatnim pretnjama. Verici Marinčić i svim novinarima i novinarkama mora se omogućiti da rade svoj posao, navodi se u saopštenju.

 

Istovremeno, kako se dodaje, svima onima koji ih u tome sprečavaju, predstavnici države na svim nivoima vlasti moraju poslati nedvosmislenu poruku kroz osudu ovog čina i sankcionisanje vinovnika i drugih neposredno odgovornih lica.

 

Izvor: Danas

Tagovi

Povezani tekstovi