Neko u državi Srbiji mora pod hitno da reaguje

[box align=’box-left’ id=’800′]

Pravda? Ako je neko u pravosuđu bio toliko slep i nije video da penzionisani novinar ne sme da robija zbog navodne uvrede fašiste, državni organi bi ipak morali da pokažu malo više mudrosti

Država najkasnije u ponedeljak mora da nađe način da izbavi iz zatvora penzionisanog novinara Lasla Šaša (69) iz Subotice, koji na pravdi boga robija zbog navodne uvrede Lasla Torockaja, vođe ekstremističkog mađarskog pokreta „64 županije“, koji je poznat po fašističkim stavovima i zbog toga mu je na dve godine bio zabranjen ulazak u Srbiju.

Ako izostane reakcija države, što bi predstavljalo skandal prvog reda, novinarska udruženja i dnevne novine Press sakupiće novac i otkupiti njegovu slobodu, inače se može desiti da ovaj penzioner narušenog zdravlja i ne dočeka izlazak na slobodu.

Mora po hitnom postupku Laslu Šašu juče je istekao osmi dan robije u subotičkom okružnom zatvoru, samo zato što je u rubrici pisma čitalaca, u listu „Mađar so“, kritikovao Torockaja, što je sud okarakterisao kao uvredu. On je osuđen da plati 150.000 dinara i pošto nije imao novca, ta suma je zamenjena zatvorom u trajanju od 150 dana.

Novinarska udruženja još u četvrtak su zatražila od predsednika Srbije Tomislava Nikolića da donese odluku o Šašovom pomilovanju, ali juče nije bilo moguće dobiti komentar iz predsedničkog kabineta na ovu temu. Vukašin Obradović, predsednik NUNS-a, kaže za Press da će odluka o daljim koracima zavisiti od reakcija iz Predsedništva:

– Sačekaćemo ponedeljak kako bismo videli da li je naš zahtev uzet u proceduru po hitnom postupku. Ukoliko izostane dobra volja da se problem reši i ako vidimo da će ta procedura potrajati, sakupićemo novac i otkupiti slobodu za kolegu.

Naš sagovornik navodi da je u ovoj priči posebno skandalozno obrazloženje presude Šašu, koje je u suprotnosti i sa etičkim kodeksom i sa zakonom. Press je došao u posed te presude u kojoj, između ostalog, stoji da „privatnitužitelj nije obična, anonimna ličnost, nego javna ličnost, i iznošenjem uvreda iz opisanog članka na njegov račun lično se smatra duboko uvređenim, a njegovom ugledu naneta je velika šteta.“ Presudu Osnovnog suda u Subotici potpisala je sudija Maria Ador Anišić, a potvrdio je Apelacioni sud u Novom Sadu.

Predsednik Izvršnog odbora UNS-a Petar Jeremić kaže za Press da je svima jasnoda su ovde pobrkani lončići:

– Nedopustivo je da sudija koja je prošla reizbor može da u obrazloženju presude napiše da privatni tužitelj Laslo Torockaj nije obična već javna ličnost. To je vrhunac neznanja i nepoznavanje evropskih, ali i domaćih javnih normi. Osnovni stav Suda u Strazburu jeste da javne ličnosti moraju da trpe veći stepen kritike na svoj račun i da je to uobičajena praksa – navodi Jeremić. On kaže da je ovaj slučaj ozbiljan test za novu vlast da pokaže koliko poštuje evropske standarde u oblasti informisanja, slobodu izražavanja i domaće zakone.

Podrška sa svih strana

Telefon u Okružnom zatvoru u Subotici, kaže Pressov izvor, juče je bio usijan od poziva.

– Zovu građani, predstavnici novinarskih udruženja, razne organizacije. Svi žele da pomognu Laslu Šašu, raspituju se za njegovo zdravlje, šalje mu pozdrave i pružaju podršku. I on sam je dirnut tolikom pažnjom, prvenstveno svojih kolega novinara – otkriva naš sagovornik iz ove ustanove.

Katalin Šaš, Laslova supruga, kaže za Press da se juče čula sa mužem i da se on  oseća dobro.

– Ne mogu rečima da opišem moju radost zbog podrške javnosti i nadu da će moj Lacika ubrzo da dođe kući. Hvala Pressu i svima ostalima na podršci, to momsuprugu i meni u ovom trenutku mnogo znači – kazala je Katalin Šaš.

Tagovi

Povezani tekstovi