Od 151 državnog organa, od kojih je Transparentnost Srbija tražila podatke po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, odgovore je prosledilo samo 18. Nemanja Nenadić iz TS rekao je da očigedno ne postoji spremnost da se primeni Zakon koji je veoma značajan za dalju borbu protiv korupcije. On je podsetio da je 13. decembar je bio rok da se odrede lica ovlašćena da omogućavaju pristup informacijama. Kao pozitivneprimere nenadić je naveo ministarstva kulture, prosvete i sporta, kao i ministarstvo nauke.
TS je od 151 državnog organa, organa teritorijalne autonomije, organa lokalne samouprave, javnih preduzecha i ustanova, tražila informacije da li je određeno ovlašćeno lice za pristup informacijama, da li ti službenici obavljaju i druge poslove i da li su te osobe obučene za pristup. Tražene su i informacije – da li su određena sredstva za sprovođenje zakona i koje vrste informacija se mogu naći na internet prezentaciji organa i kako se obezbeđuje ažurnost, potpunost i istinitost objavljenih podataka?
Nenadić je istakao da je akcija sprovedena kako bi se proverila i podstakla primena zakona i ukazao na to da je sada najvažnije da se građani upoznaju sa pravom da mogu da traže sve informacije od javnog značaja, kao i da se ohrabre da ih zahtevaju. On je podsetio da prema Zakonu, ukoliko državni organi ne odrede službeno lice za postupanje po zahtevu za pristup informacijama, da je za to nadležan rukovodilac organa vlasti. Prema njegovim rečima Poverenik za informacije izabran je u zakonskom roku, ali još nisu obezbeđena sredstva za njegov rad, nisu formirane stručne službe, niti su obezbeđene kancelarije, što je problem u slučaju žalbe građana zbog nedobijanja informacije u zakonskom roku. nenadić ističe i da je za uspešno sprovođenje antikorupcijskih zakona potrebno izdvojiti znatan novčani iznos iz budžetske rezerve.
M.M.