Normalizovana propaganda

Saša Mirković, Foto: Medija centar
Saša Mirković, Foto: Medija centar

Mediji su prinuđrni da pronalaze alternativne načine finansiranja koji nisu zasnovani na tržišnim parametrima, izjavio je FoNetu predsednik Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) Saša Mirković i ukazao da to ugrožava njihovu uređivačku politiku i otvara prostor za polarizaciju.

 

On je u serijalu razgovora Kiosk o medijskoj sceni Srbije objasnio da je takva situacija u medijima dovela do nadmoći jedne političke opcije.

 

Mirković smatra da ni jedan zakon ne moźe da promeni činjenicu da je situaciju nemoguće popraviti bez političke volje.

 

Mi svakodnevno prisustvujemo nedostatku političke volje, naglasio je Mirković i ocenio da nedostaje i želja da se u medijima sankcionišu propagandisti.

 

Kako je napomenuo, nedostaje i želja da se promoviše medijska pismenost i objasni razlika između propagande i profesionalnog izveštavanja.

 

Prema njegovom viđenju, ono što se trenutno smatra novinarstvom predstavlja puku propagandu koja je normalizovana i postaje standard mladim novinarkama i novinarima bez iskustva.

 

Mladi novinari i novinarke koji prvi put stupaju na medijsku scenu participiraju u sredini u kojoj sve izgleda kao da je normalno zauzeti stranu, predočio je Mirković.

 

On je konstatovao i da je nedostatak dijaloga, takođe, jedan od krucijalnih problema društva koji se reflektuje i na medijsku scenu.

 

“Ako vi nemate dijalog u društvu, već isključivo polarizaciju, to dovodi do toga, da mi, ne samo da smo na suprotstavljenim stranama kad govorimo o etičkim i profesionalnim standardima, nego smo dovedeni u situaciju da dolazi čak i do fizičkih obračuna”, upozorio je Mirković.

 

Predstavnik tabloida napao je jednog od najcenjenijih istraživačkih novinara, podsetio je on i ukazao da posle tog slučaja već nekoliko meseci čekamo rezultate istrage i snimke nadzornih kamera.

 

Mirkoviću se čini da korak po korak klizimo ka neželjenim scenarijima, uveren da trenutno prisustvujemo izumiranju medijske scene kakva je postojala decenijama unazad.

 

“Taj model novinarstva sa novinarima koji su kapacitirani da se bave određenim temama polako izumire. Kada i imate dijalog, onda je problem da pronađete novinare koji bi mogli da budu medijatori u takvom razgovoru”, zaključio je Mirković.

 

Izvor: ASMEDI

Tagovi

Povezani tekstovi