Novi Pazar: Nek (ne)svira radio

Dugovi za struju nisu plaćeni od 2001. godine i to nije sporno. Razumemo i Elektroras jer je dugo imao strpljenja. Nije neuobičajeno da kuća čiji je cilj informisanje javnosti o svemu što se događa u ovom kraju ne može da funkcioniše zbog finansijskih problema. Razlog za to je što iz budžeta od juna nismo dobili ništa za materijalne troškove, ali ni za isplatu zarada zaposlenima. Zasad je neizvesno kada će Radio Novi Pazar početi ponovo da emituje program – rekao je na konferenciji za novinare Zenib Biberović, direktor JPI Novi Pazar, koje u svom sastavu ima Regionalnu televiziju i Radio Novi Pazar.
Radio Novi Pazar je od 1. novembra 1996. do početka marta 2001. godine bio poslovna jedinica RTS. Od kada je vraćen pod okrilje opštine struja nije plaćana. Izlazak iz RTS dogodio se u vreme apsolutne vlasti koalicije Lista za Sandžak koja je svom informativno prostoru pridodala i televiziju i, naravno, kadrovala u njoj. Ni tada ovoj informativnoj kući nisu baš cvetale poslovne ruže.
Prošlogodišnja promena vlasti označila je dolazak loših vremena za zaposlenje. Novoj vlasti u nasleđe je pripao veliki broj zaposlenih, televizija u zakupljenim prostorijama i nadzidan sprat na zgradi Radija za televizijski studio. Završeni su samo grubi građevinski radovi za budući televizijski, ali i poslovni prostor koji su po kvadraturi približno isti. Osnivač, Skupština opštine, na čelo kuće postavlja svoje kadrove. Vršilac dužnosti direktora JPI Novi Pazar bio je prvi koga je novi skupštinski saziv imenovao još na konstitutivnoj sednici 11. novembra prošle godine. Razmirice političkih neistomišljenika počele su da se prelamaju preko zaposlenih u RTV Novi Pazar. Predsednik opštine kao izvršilac budžeta neće da prebaci sredstva za plate i materijalne troškove. U pitanje je doveden i dalji rad Regionalne televizije, jer je iz Trgovinskog preduzeća Uniprom stiglo obaveštenje da zakupljeni prostor mora da se napusti do polovine ovog meseca.
Više od mesec dana deo zaposlenih, okupljen u sindikatu Nezavisnost, nalazi se u štrajku. Prvi zahtevi su bili isplata zaostalih zarada i njihovo povećanje za 50 odsto i smena sadašnjeg direktora. Poslednji zahtevi sveli su se na obezbeđivanje procesa minimuma rada. Oni krivce za nezavidan položaj vide unutar kuće, niko neće da prozove izvršioca budžeta, ali bi predsednik Skupštine opštine mogao da podnese ostavku.
Inače, u novopazarskom elektronsko-medijskom prostoru velika je gužva. Ton i sliku emituje 11 TV i radio kuća. Tako je od polovine devedesetih godina. Do tada informativni monopol u ovoj, ali i susednim opštinama držao je Radio Novi Pazar, najstarija medijska kuća u ovom delu Srbije.
Skupština opštine je osnivač JPI Novi Pazar koja u svom sastavu ima Radio Novi Pazar i od 2002. godine Regionalnu televiziju. Tu je i najveći broj zaposlenih (68) i najviše egzistencijalnih problema, to je kuća oko koje se lome koplja čelnika lokalne vlasti.
Od juna ove godine u Novom Pazaru se vidi program TV Galaksija iz Čačka. Na ovaj prostor stigli su nakon konkursa koji je raspisao predsednik opštine za medije koji će da prate rad predsednika i opštinskih organa uprave. U 19 sati na tom programu se emituje TV informator koji priprema Informativna služba predsednika opštine, sve ostalo je čačanski program za koji, baš, nema mnogo zainteresovanih. Već od ponoći na tom kanalu stoji „zaleđen“ grb opštine Novi Pazar ispod kojeg piše „Informativna služba opštine Novi Pazar“.
Nije isključena mogućnost da se u ovom gradu pojavi još neki novi radio, jer zainteresovanih ima mnogo, a za emitovanje programa ne trebaju posebni uslovi – jedna prostorija i jedan predajnik postavljen po sopstvenom nahođenju završavaju posao. O dozvolama za rad mnogo se i ne razmišlja, kako stvari sada stoje, mogu i naknadno da se udenu u nazovi zakonsku regulativu.


Slađana Novosel

Tagovi

Povezani tekstovi