[box align=’box-left’ id=’7660′]
Dragomir Anđelković;politički analitičar
Teško je komentarisati takvu vrstu zabrane bez jasnog obrazloženja. Na novinaru je da sada traži obrazloženje od ruskih vlasti. Ne može se osuđivati nijedna država ukoliko donese takvu odluku, ali ipak za to mora postojati dobar razlog. Rusija, inače, poslednjih godina zabranjuje mešanje nevladinog sektora ukoliko smatra da se vrši prozapadna i proamerička propaganda.
Bogoljub Milosavljević, Pravni fakultet Univerziteta Union
Teško je doneti sud o ovom slučaju bez obrazloženja zbog čega je to učinjeno. Diskreciono pravo svake države je da dozvoli ili ne dozvoli ulazak stranih državljana na svoju teritoriju i verovatno da postoji razlog zbog kojeg novinar nije pušten. Iako ne verujem da su ga vratili zbog svog rada, bez obrazloženja možemo samo da nagađamo.
Zoran Dragišić stručnjak za bezbednost
Još jedan pokazatelj da se Rusija pretvara u najotvoreniju diktaturu. To može da se vidi po zakonima koji se u poslednje vreme usvajaju u Rusiji i uopšte u vestima koje odande dolaze i koje su uznemirujuće. Bilo je pokušaja demokratizacije u Rusiji, ali je očigledno da se krenulo u drugom pravcu i to uopšte nije dobro za svet.
Darko Trifunović,Fakultet bezbednosti
Ne znam šta su motivi Rusije, međutim jasno je kao dan, da ako se novinarima zabranjuje izveštavanje, ako im se zabranjuje da rade, onda se postavlja pitanje, kakva je to država, o kojoj god da je reč. Ali, s druge strane, pitanje je i da li su novinari, odnosno neki među njima, zloupotrebili ime svoje profesije, kao što je svojevremeno bilo slučaj sa novinarom Presa koji je napadnut u Azerbejdžanu. Jer, ako se recimo kao novinar predstavlja član CANVAS-a – organizacije koja se hvali uspešnim rušenjem vlada, onda se može očekivati i da država rezerviše pravo na odbranu.