Intervju Gorana Petrovića NIN-u od pre dve sedmice odjeknuo je zbog kleveta koje je bivši načelnik Resora državne bezbednosti izneo na račun Vuka Cvijića, novinara, „Danasa“, ali i reakcija koje su usledile. Javnost nije saznala zašto je Cvijića 2001. godine, bez sudskog odobrenja prisluškivala Služba državne. bezbednosti, ali je NIN preneo Petrovićevu tvrdnju da je Cvijić narkoman i saradnik vojnih službi bezbednosti.
List „Danas“ stao je u zaštitu svog novinara koji je posle nezakonitog i još neobjašnjenog prisluškivanja bio izložen i naknadnom klevetanju. Najavili su da će tužiti, kako Petrovića, tako i list koji mu je za problematične tvrdnje ustupio prostor. Bivši šef RDB, međutim, docnije je izjavio da to što je objavljeno nije rekao u zvaničnom intervjuu, na što su novinari NIN-a javnosti na uvid dostavili snimak razgovora.
Liberalno-demokratska frakcija, kojoj pripada Goran Petrović, nastojala je da izgladi nesporazum svog člana s redakcijom Danasa, a potom se u pismu glavnom uredniku „Danasa“ sam Petrović izvinio zbog incidenta koji je izazvao. Naveo je da samo manji deo, kako kaže, neautorizovanog teksta u NIN u smatra svojim intervjuom, dok „većinu teksta, uključujući i sam naslov, doživljavam kao podlost novinara, urednika i uredništva NIN-a i kršenje ne samo profesionalne već i ljudske etike“. Petrović je u pismu „Danas“ u izneo i nove takođe problematične kvalifikacije na račun NIN-a, smatrajući da se od „novina čiji urednici učestvuju u kolektivnom uklanjanju i prikrivanju nestručnosti i nesposobnosti direktora BIA Radeta Bulatovića“ nije ni moglo očekivati bolje.
U celoj priči kao da se zaboravilo na Cvijića i koliku je štetu on pretrpeo, najpre svojevremenim prisluškivanjem, a posle kvalifikacijama koje je na njegov račun izneo bivši čelnik službe. Neobično je i to da nijedna od brojnih organizacija za zaštatu ljudskih prava nije javno ustala u zaštitu njegovih prava.
Predsednik Komiteta pravnika za ljudska prava Biljana Kovačević Vučo smatra da je u celom slučaju najproblematičnije profesionalno ponašanje NIN-a, koji je optužio Gorana Petrovića, objavljujući njegovu nezvaničnu izjavu i iskorišćavajući slučaj jednog novinara. Ako je čovek to rekao, a nije autorizovao, znači da je to pušteno sa namerom i tecdencijom. Zašto bi se dozvolilo da se žrtvuje jedan novinar zbog jedne neformalne izjave bivšeg šefa DB – kaže ona. Nesporno je da se treba boriti protiv prisluškivanja novinara, „međutim, novinari sami po sebi nisu izuzeti od određenih mera, jer, šta ako imate, na primer, novinara koji je podmetnut od Al kaide“. Odgovornost u ovom slučaju pripisuje NIN-u, podsećajući da Petrović negira da je autorizovao takvu izjavu. Dodaje i da je „taknuti novinare u ovoj našoj sredini ravno samoubistvu, jer su se novinari zabarikadirali u svoju lažnu solidarnost“.
– U situaciji kada Rade Bulatović – (aktuelni šef BIA – prim. M. P.) kaže da su nevladine organizacije „pod merama“ i time smiruje građanstvo, ja treba da se bavim time zašto je bivši šef DB-a rekao jednu zaista nekorektnu stvar u odnosu na jednog novinara.
Kaže da se NVO na čijem j e čelu nikad ne oglašava saopštenjima o takvim slučajevima, već postavlja „određena pitanja državnim organima, medijima i ostalima, jer mi nismo politička stranka da osuđujemo i mi to ne radimo“.
– Ko je reagovao na problem Sonje Biserko, Nataše Kandić, Borke Pavićević ili mene, a činjenica je da pišu po svim bljutavim medijima da mi je otac ratni zločinac i decu mi uvlače u neke budalaštine, ko reaguje na tu harangu koju radi Služba? Niko.
Marija Petrić