Uoči 5. oktobra 2000. godine, kad se već belodano videlo da je Srbija postala zasićeni rastvor višegodišnjeg Miloševićevog političkog, nacionalnog, ratnog i svakojakog drugog zla, Gordana Suša je na sastanku radakcije Video-nedeljnika (VIN) rekla, otprilke, ovako: „Sutra nas možda čeka istorija, hoću da to zabeležimo slikom, tonom, činjenicama…“
I taj dokumentovani 5. oktobar i višegodišnja arhiva VIN-a s njenim potpisom danas dragoceno svedoče da je bilo tako – od prvog do poslednjeg emitovanog priloga.
A od svojih početaka u novinarstvu do poslednje kolumne, svrstalase među retke profesionalce koji su, kad god i gde god, mogli i mogu da potpišu ono što su rekli, snimili, napisali. Siguransam da ni danas ne bi odustala od svojih principa i stavova, a mnoge bi – uveren sam – dodatno učinila još jasnijim, kategoričnijim, argumentovanijim.
Jednako tako je i savetovala mlađe kolege: „Ako niste spremni da menjate svet – nemojte ni da se bavite novinarstvom“, metaforično im sugerišućii preplićući suštinske niti profesije, karaktera i uloge novinara.
Možda će neko reći – menjati svet je utopija, sve ide svojim tokom. Na to nikad nije pristajala, a još manje da svet – globalno, ai mikrosvet događaja u neizbežno nametnutom okruženju – naruši i promeni suštinu njenog „verujem“.
Usudiću se, posle višegodišnjeg prijateljstva i stotina sati dragocenih razgovora, da kažem: prezirala je ljude isprane od vrednosti – isprane od moralnih principa usvakodnevnom životu, od profesionalnih stavova u novinarstu, ljude bez sopstvenog mišljenja ili još gore – prelivode i beskičmenjke koji su jeftino prodavali veru za večeru.
Imala je, kako se to danas politički korektno kaže – nultu toleranciju – za nacionalne mitomane svih boja i lakova, posebno balkanske, za falsifikatore istorije, za ine autokrate, falš autoritete i samozvanu elitu, za fašiste, šoviniste, ratne huškače i zaštitnike ratnih zločinaca, ksenofobe, tvorce i raspršivače mržnje. Da, posebno za ove potonje.
Mržnju – kao predsobljeiz kog su ljudi uvedeni i gurnuti u dnevnu sobu ratnih sukoba 90-ih godina, a potom i u posleratnu inverziju činjenica – videla je kao zlo koje se, umesto razuma, tolerancije i razumevanja „neguje i razmnožava“.
„Pobednici Drugog svetskog rata su pobeđeni! Baš kao što su najbolje koji su stvarali Jugoslaviju, srušili, unizili ovi sadašnji najgori! Ne samo, nažalost, u Srbiji, već celom regionu, manipuliše se žrtvama, zaobilazi istina od Blajburga do Jasenovca, Hrtkovaca, Srebrenice, Oluje….“
Ovo je citat iz jedne od njenih poslednjih kolumni, napisanih u vreme kad – uprkos već teškoj bolesti – nije odustajala od reči i poruka čiju je važnost smatrala značajnom, makar i za retke koji će je shvatiti i prihvatiti.
No, bilo je onihkojima senije ustručavala da – i pred svedocima – saspe u lice da su „nacoši“ ili da su ih iz njenog brevijara etike diskvalifikovale nedoslednost u poštovanju postulata novinarstva, jeftina prodaja prijateljtsva, egoizam bilo koje vrste, odsustvo empatije…
Empatije? Da. Dok borila sa teškom bolešću i kad su lekari počeli da se dvoume da li bi joj pomogla imunoterapija i treba li državna kasa da podnese tih par hiljada troška za njen život, rekla mi je: „Mene su otpisali!“
Oni koji žele da pamte nisu je, ni ovozemaljski otišlu, otpisali i prepustili neminovnosti zaborava i prolaznosti. Tako je nastala i regionalna nagrada za televizijsko novinarstvo s njenim imenom, da svedoči njenoj profesionalnoj i ljudskoj suštini i svim vrednostima za koje se zalagala i u kojima je istrajavala.
Pozajmiću ovde, za kraj, jedan citat Harukija Murakamija: „Vreme rešava većinu stvari. A ono što vreme ne može da reši – moraš rešiti sam“.
Gordana, ona koja sam poznavao, poštovao i voleo, ipak je otišla s nemirom da nije promenila bar ono što je mislila da može.
Gordana Suša (1946 – 2021)
predsednica NUNS-a od 1999. do 2002.
Rođena je 2. februara 1946. godine u Beogradu. Karijeru započela na Drugom programu Radio Beograda, u emisiji „Ko se duri u kulturi“. Nakon decenije rada u informativnoj redakciji RB, 1978. prelazi na TV Beograd i veoma brzo, talentom, ličnim i snažnim profesionalnim integritetom postala jedna od najpouzdanijih i najcenjenijih novinarki i urednica Jugoslavije. Početkom 1991. prelazi na Jutel, televiziju tadašnje Savezne vlade, smeštenu u Sarajevu. Sa raspadom zemlje menjala je medije u potrazi za medijskim prostorima koji su u središte svoje uređivačke politike stavljali profesionalnu etiku. Piše u Borbi, potom i u Našoj Borbi, a 1993. godine osniva produkcijsku kuću VIN – Video nedeljnik, čiji proizvod je bio izvanredan televizijski magazin pod istim imenom VIN, koji je devedesetih emitovan na retkim slobodnim lokalnim televizijama.
Gordana Suša bila je i među osnivačima Nezavisnog udruženja novinara Srbije, 1994. godine u Beogradu, a potom i predsednica od 1999. do 2002. godine. Nakon pada Miloševićevog režima kratko radi u RTS-u, zatim nastavlja rad u VIN-u, a jedan mandat je u Savetu Republičke radiodifuzne agencije (RRA), danas REM-a. Piše kolumne za Blic, Danas i sarajevsko Oslobođenje. Preminula je 22. juna 2021. godine u Beogradu. (E. D.) |
Nagrada „Gordana Suša“
NUNS je 2022. godine, u saradnji sa udruženjima iz regiona – osnovao Regionalnu novinarsku nagradu za televizijsko novinarstvo „Gordana Suša“. Nagrada je osnovana je osnovana je sa ciljem da sačuva i održi sećanje na jednu od najboljih srpskih i jugoslovenskih televizijskih novinarki i da podrži ideje za koje se Gordana Suša beskompromisno borila tokom cele karijere: bezuslovni profesionalni i fer odnos u izveštavanju, borba za medijske slobode i ljudska prava, tolerancija među svim nacionalnim i društvenim grupama, antiratni aktivizam, kao i borba za profesionalne standarde i bezbednost novinara.
Prvi dobitnik bio je Hrvoje Krešić, novinar Nove TV iz Zagreba, a prošlogodišnja laureatkinja je Ivana Dragićević, novinarka zagrebačke redakcije TV N1. (E. D.) |