Novo promenjeno mišljenje Bilčika: Srbija ne može u EU bez slobodnih medija

Izvor: printscreen N1
Izvor: printscreen N1

Izvestilac za Srbiju Evropskog parlamenta Vladimir Bilčik izjavio je za Demostat da Regulatorno telo za elektronske medije (REM) nije dobro radilo svoj posao neposredno pred izbore. „Oni se čak nisu susreli sa nama pomatračima, mi nismo dobili nikakve opsežne podatke, njihove procene o kampanji i to je takođe znak slabih javnih institucija koje treba da nadziru, nadgledaju ‘teren’ za izbore“, ukazao je on.

Govoreći o onome što je potrebno promeniti, Bilčik je naveo i da mediji moraju da zaista rade svoj posao, da je nužno „slobodno, nezavisno izveštavanje, da se novinari ne suočavaju s pretnjama“.

 

„Pored izveštavanja o onome šta radi Vlada, postoji i dosta nezavisnog istraživačkog novinarstva. Novinari u suštini treba da analiziraju, procenjuju i komentarišu, a to je nešto čega mi nismo mnogo videli u medijima u Srbiji. Takođe, navešću nešto prema čemu sam veoma kritički nastrojen, i ja sam veoma razočaran, a to je da Regulatorno telo za elektronske medije, REM, nije dobro radilo svoj posao neposredno pred izbore. Oni se čak nisu susreli sa nama pomatračima, mi nismo dobili nikakve opsežne podatke, njihove procene o kampanji i to je takođe znak slabih javnih institucija koje treba da nadziru, nadgledaju ‘teren’ za izbore“, upozorio je on.

 

Sprovođenje novih medijskih zakona, koji, takođe, daju novi zamajac REM-u, kada je reč o novom osoblju, novim institucionalnim strukturama, biće zadatak novog parlamenta, poručio je Bilčik.

 

„To je jedna strana pitanja. Druga strana se odnosi na ono što smo videli i šta smo posmatrali na dan izbora, na određene neregularnosti“, ukazao je izvestilac EP.

 

Povodom konstacije Demostata da postoji snažna politička cenzura u Srbiji, na televizijama sa nacionalnom frekvencijom, koja je prisutna sve vreme, dok je situacija na Radio-televiziji Srbije drugačija samo u vreme izborne kampanje, Bilčik je naveo:

 

“Mi smo već u našem Izveštaju dali svoju ocenu o medijskoj situaciji i bavimo se medijima još otkako sam postao izvestilac EP za Srbiju. Izveštaji Evropskog parlamenta su jasni, to je bila i velika tema u međustranačkom dijalogu koji smo vodili pre izbora održanih 2020. i 2022. godine, mi smo takođe diskutovali o medijsku situaciju u dijalogu vođenom u parlamentu. Spremni smo da se angažujemo sa novim sazivom Narodne skupštine, da posredujemo u dijalogu u ovde, mislim da to pitanje treba da bude rešeno“.

 

Novi parlament ima šansu da učini nešto u vezi s tim, kao i nova vlada, poručio je Bilčik.

 

„Znam da je opozicija snažno kritikovala moje izjave, ali sada će u parlamentu biti dva velika bloka – vladajuća većina i opozicija, koja je osvojila oko 23, 24 odsto glasova, što je šansa da se počne dijalog o važnim pitanjima, da se unapredi medijska situacija u državi. Kao što uvek kažem – postoje samo loši i dobri mediji, postoje samo loši i dobri mediji u privatnom vlasništvu, postoje samo loši i dobri državni mediji. U ovoj državi svi pričaju o ‘prorežimskim medijima’, o ‘opozicionim medijima’, ali to je apsolutno pogrešan pristup diskusiji o medijskoj situaciji jer oni koji su jednom deo vladajuće većine posle su deo opozicije“, rekao je Bilčik.

 

Svaki medij, prema njegovim rečima, ima odgovornost da izveštava istinito i profesionalno.

 

„Treba kvalitetno, nezavisno i slobodno izveštavati o onome što se događa u državi, i postoji mnogo prostora da se to poboljša u Srbiji. To je veoma jasna poruka, ne samo ove posmatračke misije, već i nešto što prenosimo kao poruku evropskih institucija poslednjih godina. I ako se stvari ne promene, biće teško da Srbija napreduje na putu ka EU, a to je i jedan od razloga zbog kojeg smo angažovani u ovim diskusijama“, kazao je Bilčik.

 

Poručio je da je postojanje snažnih, nezavisnih, profesionalnih medija, „kičma svake demokratije“, i da je sa njima lakše boriti se protiv širenja dezinformisanja.

 

„Takođe mi je drago da smo mi u Evropskoj uniji prošle godine usvojili Zakon o dodatnim digitalnim uslugama. To je deo evropskog zakonodavstva, a biće i obavezan za Srbiju kada se pridruži EU. Time se obezbeđuju dodatne i značajne smernice za borbu protiv dezinformacija, naročito onlajn platformi, koje imaju veliku odgovornost“, rekao je.

 

Podsetio je da je prošle nedelje postignut politički dogovor o novom evropskom zakonu o slobodi medija u EU, što je takođe nešto što će biti obavezno za Srbiju kada uđe u Uniju.

 

„I time se zaista daje strukturna podrška novinarskom poslu, ali i privatnim i javnim emiterima. To će stupiti na snagu kao evropski zakon kada ga izglasamo u Evropskom parlamentu, i mislim da će se to desiti u martu. Sve su to veoma važna poboljšanja. Dezinformisanje je kuga demokratskog života i mi treba da se delotvorno borimo protiv te kuge“, napomenuo je ovaj evroparlamentarac.

 

Izvor: N1

 

Tagovi

Povezani tekstovi