NUNS: Vođenje kampanje je devalviranje medijske scene

 


Sud časti je razmatrao zahtev sedam nevladinih organizacija da se najoštrije osude „medijska haranga i javni linč“ kojima su u delu štampe izloženi bivši šef Biroa za komunikacije Vlade Srbije Vladimir Popović i lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović. Sud časti smatra da su mediji u izveštavanju o aktivnostima Jovanovića i Popovića nekritički pristali na uključivanje u kampanju koja se vodi protiv njih. To nije protivzakonito, ali istovremeno nije u skladu sa osnovnim pravilima profesije koja novinare obavezuju na objektivnost i nepristrasnost.


 


Prema navodima sedam nevladinih organizacija koje su Sudu časti  NUNS-a dostavile na uvid i tekstove objavljene u NIN-u, Standardu,  Presu, Politici, Pravdi i Kuriru, napisi o Popoviću i Jovanoviću „potpuno devalviraju medijske etičke standarde i podsećaju na


najprimitivniji obračun iz perioda staljinizma ili (na rubriku)  ‘Odjeci i reagovanja’ iz ratne Politike“. Uvidom u sadržinu pomenutih napisa jasno se uočava tendencija  presude bez, a svakako pre sudjenja, kao i stvaranja atmosfere u kojoj bi eventualno sudsko dokazivanje krivice (Popovića i Jovanovića) za  najteža krivična dela, uključujući i učešće u ubistvu premijera Zorana Djindjića, bilo čista formalnost.


 


Sud časti poziva sve medije i novinare, a posebno članove  NUNS-a, da se u obradi i prezentaciji tema drže Kodeksa i da ne dopuste političku zloupotrebu profesije. Svrstavanje na bilo koju stranu u složenom procesu koji Srbiji i njenom društvu u celini i svim segmentima predstoji, zahteva izuzetnu pažnju u obavljanju novinarskog posla.


 


Zahtev Sudu časti NUNS-a uputili su Beogradski centar za ljudska prava, Helsinsski odbor za ljudska prava u Srbiji, Komitet pravnika za ljudska prava YUKOM, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Inicijativa mladih za ljudska prava, Žene u crnom i Gradjanske inicijative.


 


U Beogradu: 29. 06. 2007. godine


Za Sud časti Jelka Jovanović

Tagovi

Povezani tekstovi