Od 1. oktobra pretplata za RTS 300 dinara

Skupština Srbije je juče završila raspravu u pojedinostima o vladinom Predlogu izmena i dopuna Zakona o radiodifuziji. Prethodno su Vlada Srbije i Odbor za kulturu i informisanje prihvatili četiri amandmana, čime su oni postali sastavni deo zakona. Kako je novinarima objasnio Kojadinović, Vlada će formirati tranzicioni fond kako bi RTS mogao da se finansira dok TV pretplata ne zaživi, a to će trajati najviše šest meseci, koliko je državnoj televiziji i ostavljeno da se transformiše u javni servis. Tranzicioni fond biće punjen iz budžetskih rezervi, kredita, a Kojadinović je najavio i mogućnost da RTS proda nešto od svoje imovine. Upitan da li će Elektroprivreda Srbije biti ugrožena zbog eventualne nenaplate pretplate, Kojadinović je odgovorio odrično, objasnivši da će u EPS postojati dva žiro računa i da će se novac odmah raspoređivati na dve strane.


Prihvaćenim amandmanima lokalnim televizijama u javnom vlasništvu rok za privatizaciju se produžuje godinu dana. Sve takve televizije koje ne dobiju novog vlasnika do kraja 2007. izgubiće dozvolu za rad.
Jedini amandman o kojem se juče raspravljalo i zbog kojeg je u Skupštini otvorena burna rasprava jeste amandman Demokratske stranke, a po kojem je predstavniku Vojvodine u Savetu za radiodifuziju trebalo ostaviti pravo veta. DS je zbog ovog predloga pretrpeo kritike svih poslaničkih grupa. Radikali kažu da DS „prikuplja jeftine političke poene“, da „oni moraju da slušaju autonomaške tirade“, da hoće „dominaciju u etru Pokrajine“, da bi njihova rasprava prerasla u opštu raspravu o tome ko podržava, a ko ne podržava separatizam u Vojvodini i na Kosovu.



Najdalje je otišao Zoran Anđelković (SPS) koji je poslanike DS upitao odakle im hrabrost da daju takvo pravo Vojvodini. On je naglasio da se „SPS 1999. borio da sačuva narod na Kosovu i da bi se ponovo borio“, a ne bi na terorističke incidente reagovao saopštenjima. Toma Nikolić (SRS) je prozvao predsednika Srbije što je znao da primi muzičara Darka Rundeka, a nije pozvao porodicu dva poginula mladića na Kosovu da sa njima razgovara.
Argumentacija Milana Stanimirovića (DS) da je veto za Vojvodinu sastavni deo dogovora iz 2002. na osnovu kojeg se došlo do stvaranja jednog, a ne dva regulatorna tela nije naišla na razumevanje. Sve poslaničke grupe najavile su da će glasati protiv amandmana.


 M. T. – M.J.

Tagovi

Povezani tekstovi