BEOGRAD – Upravni odbor Radio – televizije Srbije podržao je poslovnu politiku poslovodstva i generalnog direktora kuće, nekoliko dana nakon što je vlasnik TV Pink Željko Mitrović na račun rukovodstva nacionalne RTV izrekao teške optužbe o tome da je oštetilo ovu kuću za milionske iznose u evrima.
Predsednik UO RTS-a akademik Nikša Stipčević u razgovoru za “Novosti” kaže da se na redovnoj sednici UO o Mitrovićevim optužbama nije raspravljalo. – Nemamo nikakvog razloga da verujemo gospodinu Željku Mitroviću. Mislim da on nema nikakvu kvalifikaciju koja bi mogla da zahteva da jedno takvo autoritativno telo odgovara na njegove prozivke.
– Sredstva budžeta RTS su sa 54 miliona evra iz 2003. smanjena na svega 21 milion. Kako se RTS sada finansira?
– Nikako.
– Šta je sa tranzicionim fondom?
– Usvojen je predlog Vlade da tranzicioni fond postoji dok RTS ne postane javni servis, do aprila iduće godine.
Međutim, nekim podzakonskim aktom nije predviđeno kako će se taj fond puniti. Pretplata bi trebala početi od oktobra, ali verovatno neće tako brzo zaživeti i pretpostavljam da će biti otpora.
– Hoće li zaposleni onda dobijati plate narednih meseci?
– Moraće da dobijaju, ili će se RTS ugasiti.
– Radi li se na rešenju tog problema?
– Da. O tome treba da razgovaramo i sa premijerom. To se mora rešiti. I rešiće se. Ubeđen sam da ćemo ovu državnu televiziju pretvoriti u javni servis do kraja aprila. Jer, iza toga stoji vlada, a to traži i OEBS i EU. Držim se principa da jednu državu održavaju njene ustanove. Koliko su one trajnije toliko je država jača. Jedna od tih ustanova je RTS i njegovo uništenje značilo bi uništenje jednog javnog dobra, a njegovu funkciju, pri tom, ne može vršiti ni jedna komercijalna TV.
– Iz saveta za radiodifuziju najavljeno je skoro imenovanje novih UO za javni servis Srbije i Vojvodine?
– Ja to jedva čekam. Nadam se da će pretplata zaživeti do kraja godine, a onda biti imenovan i novi UO, koji će potom javnim konkursom birati generalnog direktora. Kad ova kuća postane javni servis potrebno je izvršiti reorganizaciju i sadašnje 72 poslovne jedinice svesti na 10-15.
– Zašto jedva čekate kraj mandata?
– Umorio sam se. Ja sam čovek koji je živeo tiho i mirno. Ovde me je osvežilo druženje sa ljudima srednje generacije. Međutim, ove muke, a naročito udaljavanje 1100 ljudi iz kuće teško mi je palo. Na te probleme ne možete biti neosetljivi, bez obzira na to što smo imali jako mnogo zaposlenih.
Sanja Remić