U Otvorenom pismu predsedniku Upravnog vijeća Hrvatske agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) Anti Žigmanu, predsjednik HND-a Hrvoje Zovko reagirao je na arbitrarnu odluku o isključenju novinarke Valentine Wiesner s konferencije „Zaštita potrošača u osiguranju i mirovinskoj štednji – EU strategija i hrvatska praksa“. U pismu Zovko ističe da je nedopustivo da javna institucija, regulator financijskih institucija, arbitrarno isključuje jednu novinarku koja ih sektorski prati te da se to ne može okvalificirati drugačije nego kao pokušaj cenzure. U nastavku pismo prenosimo u cijelosti.
Poštovani predsjedniče Upravnog vijeća, gospodine Žigman,
obraćam vam se u ime Hrvatskog novinarskog društva (HND) otvorenim pismom kao reakcijom na vašu arbitrarnu odluku o isključenju novinarke Valentine Wiesner, koja godinama prati sektor financija, s događanja čiji je cilj i svrhu propitivala.
Riječ je konkretno o konferenciji „Zaštita potrošača u osiguranju i mirovinskoj štednji – EU strategija i hrvatska praksa“, koja je 28. kolovoza 2023. održana u zagrebačkom hotelu Esplanade, a na kojoj novinarima i novinarkama u okviru službenog programa nije dopušteno javno postavljati pitanja sudionicima. Prethodno, a kako nas je upozorila kolegica Wiesner, inače predsjednica Nadzornog odbora Hrvatskog novinarskog društva, ona je jedina novinarka skinuta s popisa sektorskih novinara kojima ste slali ponovljeni poziv uoči konferencije.
Na ovaj ste način, kao javna institucija koja regulira financijski sektor, grubo prekršili Ustavom zajamčeno pravo novinara/ki na slobodno izvještavanje, odnosno cenzurirali pravo javnosti na otvorenu diskusiju o tome zbog čega na konferenciji o zaštiti potrošača nisu bili zastupljeni i predstavnici potrošača iako je to bez sumnje pitanje od javnog interesa.
Dodatno ističemo kako je konferencija financirana javnim novcem s obzirom na činjenicu da se Hanfa financira iz naknada za upravljanje koje naplaćuju subjekti njezina nadzora. Također, prema riječima kolegice Wiesner, novinar Danko Družijanić, kojeg ste angažirali za vođenje konferencije, a koji je zaposlenik Hrvatske radiotelevizije, na konferenciji je – zabranjujući postavljanje novinarskih pitanja – izjavio da nastupa kao predstavnik organizatora.
Događaj je, kako nas je upozorila kolegica, bio sniman. Postoje svjedoci ovih zbivanja te podsjećamo da, prema članku 27. Zakona o medijima, stavku 1., novinar ima pravo izražavati stajalište o svim događajima, pojavama, osobama, predmetima i djelatnostima, da se prema članku 38. Ustava jamči sloboda mišljenja i izražavanja misli te se zabranjuje cenzura. Novinari imaju pravo na slobodu izvještavanja i pristupa informaciji. Jamči se pravo na pristup informacijama koje posjeduju tijela javne vlasti, ograničenja prava na pristup informacijama moraju biti razmjerna naravi potrebe za ograničenjem u svakom pojedinačnom slučaju te nužna u slobodnom i demokratskom društvu, a propisuju se zakonom. Usto, članak 127. Kaznenog zakona, stavak 1. kaže: Tko uskrati ili ograniči slobodu govora ili javnog nastupa, slobodu tiska ili drugih sredstava priopćavanja ili slobodno osnivanje ustanova javnog priopćavanja kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine. U stavku 2. stoji: Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko naredi ili provodi cenzuru ili novinaru protupravno uskrati ili ograniči slobodu izvještavanja.
Nedopustivo je da javna institucija, regulator financijskih institucija, arbitrarno isključuje jednu novinarku koja ih sektorski prati s događaja o kojem propituje i ne možemo to okvalificirati drugačije nego kao pokušaj cenzure.
S poštovanjem,
Hrvoje Zovko
predsjednik HND-a