[box align=’box-center’ id=’7820′]
Osim ovog kontradiktornog zahteva, Agencija za privatizaciju je, u istom saopštenju, podsetila i da je Zakonom o javnom informisanju i medijima propisano da se, ukoliko do 1. jula 2015. godine ne bude prodat kapital izdavača medija koji su u vlasništvu države, postupak prodaje kapitala obustavlja i da se njihov kapital privatizuje prenosom akcija zaposlenima bez naknade.
Povodom ovog saopštenja, UNS je od Agencije tražio objašnjenje kako je moguće da, čak i ako već 19. juna bude objavljen poziv za prodaju kapitala, mediji budu, kako predviđa Zakon o javnom informisanju i medijima, privatizovani do 1. jula, ako poziv za njihovu prodaju po zakonu mora da traje najmanje 30 dana.
Iako svesni da se rokovi ne poklapaju i da je saopštenje kontradiktorno, u Agenciji navode da oni rade svoj posao u skladu sa trenutno važećim zakonima.
“Agencija i dalje obavlja svoj posao u skladu sa Zakonom o javnom informisanju i medijima i naš posao je da raspišemo javni poziv za prodaju medija. Da li će ovaj Zakon biti usklađen sa izmenama Zakona o privatizaciji, ne znamo. To je nadležnost Ministarstva kulture i informisanja. Oni, koliko smo mi upućeni, sa Ministarstvom privrede razgovaraju o mogućim rešenjima ovog poblema i nadamo se da ćemo svi u narednih nekoliko dana imati odgovore na ova pitanja,” kažu u Agenciji.
Na pitanje UNS-a hoće li, ukoliko mediji ne budu privatizovani, 1. jula akcije medija preći u vlasništvo zaposlenih koji imaju pravo na ove akcije, u Agenciji nisu imali odgovor.
“Očekujemo da će do tada Ministarstvo kulture i informisanja i Ministarstvo privrede naći rešenje”, ponovili su u Agenciji.
Podsećamo, UNS je već dva puta javno pozvao Ministarstvo kulture da se što pre odredi o Zakonu o izmenama i dopunama Zakona o privatizaciji i saopšti kakva će biti sudbina medija u privatizaciji nakon 1. jula.
UNS je naveo da su iz Ministarstva kulture i informisanja do sada tvrdili da se rokovi neće pomerati, a da Zakon garantuje 1. jula besplatnu podelu akcija medijskim radnicima ukoliko se ne pojavi zainteresovan kupac.
UNS je istakao i da smatra da bi ova zakonska obaveza morala da ostane na snazi, bez obzira na eventualno produženje roka privatizacije.
Zakon o javnom informisanju i medijima propisuje finansiranje medija u javnom vlasništvu do 1. jula i da svako pomeranje rokova podrazumeva da lokalne samouprave treba da nastave njihovo redovno finansiranje do privatizacije.
UNS je pozvao sve državne organe i agencije da se odgovorno odnose prema medijima u privatizaciji, štite prava više od 2.200 zaposlenih u više od 70 medija i poštuju Zakonom garantovano pravo na besplatnu podelu akcija ukoliko za to postoji interes novinara i medijskih radnika.