Prošla godina bila najsmrtonosnija za novinare

Prema podacima RSF, u zatvorima širom sveta trenutno je više od 120 novinara i više od 50 sajber disidenata, a prošle godine cenzurisano je više od hiljadu medija. Da bi ova godina po broju ubijenih novinara mogla da premaši prošlu ukazuje to što su u prva četiri meseca ubijena već 22 novinara.

Svetska asocijacija štampe pripremila je ove godine niz priloga povodom Svetskog dana slobode medija, 3. maja, pozivajući novinare da ih upotrebe za podsećanje na mnogobrojne kolege u zatvorima širom sveta i uključe se u kampanju za njihovo oslobađanje. Ovogodišnji slogan kampanje povodom Svetskog dana slobode medija je „Ne zaključavajte informacije, prestanite da zatvarate novinare“.


– Zamislite nezamislivo. Naoružane osobe upadaju u vašu kancelariju ili kuću, stavljaju vam lisice i odvode vas. Saslušavaju vas i smeštaju u ćeliju. Tamo morate čekati satima, danima, pa čak i nedeljama da bi vas uopšte optužili – naveo je izvršni direktor Asocijacije Timoti Bolding u pozivu medijima da posvete pažnju kolegama u zatvoru.


Svetski dan slobode medija ustanovljen je 3. maja 1991. kada je na konferenciji Ujedinjenih nacija u namibijskom gradu Vindhoku usvojena Deklaracija o slobodi medija koja je cenzuru proglasila grubim kršenjem ljudskih prava. UNESKO ovaj dan obeležava dodeljivanjem nagrade za slobodu medija Giljermo Kano, koja nosi ime po kolumbijskom novinaru ubijenom u Bogoti 17. decembra 1986. ispred svoje redakcije. Danas će nagrada svečano biti uručena libanskoj novinarki Mej Šidiak. Ona je 25. septembra prošle godine preživela pokušaj ubistva podmetanjem eksploziva pod njena kola. U tom incidentu ostala je bez ruke i noge.


A.I. i agencije

Tagovi

Povezani tekstovi