Radna grupa Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji razmatrala je 26. novembra 2024. Godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije za 2024. godinu i realizaciju pojedinih aktivnosti iz Reformske agende.
Ocenjeno je da je u Izveštaju objektivno procenjeno stanje priprema u oblasti digitalne transformacije poslovanja i medija, stim što je ukazano da na sastanku predstavnika Vlade Republike Srbije i Evroposke komisije, treba razmotriti šta se dalje podrazumeva pod “puna operativna I finansijska nezavisnost RATELA”. Preporučeno je nadležnim organima (MIT) da potpišu Memorandum o razumevanju i mapi puta za 5G digitalnu transformaciju i pripreme izmene i dopune medijskih zakona, kako bi se uskladili sa pravnim tekovinama Evropske unije, kao i da završi konkurs za 5 licencu.
Reformska agenda je veoma ambiciozan dokument i njegovom realizacijom će se ne samo dobiti podsticajna sredstva od EU, već će se ostvariti veoma obiman rad na modernizaciji Srbije. RGNKEU za poglavlje 10 je posebno razmatrala planirane aktivnosti iz poglavlja “7.2 Digitalizacija”. Ispoljena je zainteresovanost za saradnju u aktivnostima: jačanje obrazovanja odraslih, obuka i usavršavanje digitalnih veština i pismenosti i uspostavljanje pravnog okvira za veštačku inteligenciju.
Izostalo je razmatranje stanja priprema “Sistema 112”, jer sastanku nije prisustvovao predstavnik RMUP-a.
Na kraju sastanka, dip ing Branko Berić održao je predavanje „Prikaz uredbe o veštačkoj inteligenciji“.
Sastanku su prisustvovali Bojana Selaković koordinatorka Nacionalnog konventa za EU i Milan Dobrijević, državni sekretar iz MIT, koji je učesnike detaljno informisao o stanju u pojedinim aktivnostima.
Izveštaj sa ovog sastanka upučen je : Dejanu Ristiću ministru za informisanje i telekomunikacije, Ivici Dačiću, ministru unutrašnjih poslova, Draganu Pejoviću direktoru RATEL, Tamari Filiupović-NUNS, Ninu Brajeviću-UNS, prof.dr Tanji Mišćević ministarki za evropske integracije i Bojani Selaković koordinatorki NKEU.