[box align=’box-center’ id=’7981′]
S druge strane, način naplate takse još nije određen, ali, kako saznaje Danas, postoji ideja u Vladi Srbije da to bude ponovo uz račun za električnu energiju, ali ovog puta ne kao odvojena uplatnica već bi bilo objedinjeno. O ovoj ideji, međutim, za sada ne postoji saglasnost.
Prema Zakonu o javnom informisanju, usvojenom u avgustu prošle godine, navodi se da odluku o utvrđivanju visine takse Upravni odbori RTS i RTV donose zajednički najkasnije do 30. juna 2015. godine i da ona ne može biti veća od 500 dinara. Zakon propisuje i da je obveznik plaćanja takse svako fizičko i pravno lice koje je korisnik merila električne energije po stambenoj jedinici, odnosno poslovnom prostoru. Javni medijski servis trebalo bi da vodi evidenciju obveznika plaćanja takse sa svim ličnim i drugim potrebnim podacima, kao i da utvrdi sadržinu i formu obrasca za uplatu taksu. Javni servis svakom obvezniku trebalo bi, prema zakonu, do kraja tekuće kalendarske godine da dostavlja 12 obrazaca za plaćanje takse za narednu kalendarsku godinu.
[box align=’box-center’ id=’7966′]
Izvori koji učestvuju u pregovorima RTS i RTV sa nadležnim institucijama i ministarstvima kažu za Danas da su pojedine odredbe o naplati takse za javni servis neprimenjive i da će se zatražiti promena Zakona o javnim servisima najkasnije do septembra ove godine. Kako objašnjavaju, taksa za javni servis nije prepoznata u Zakonu o taksama, pa samim tim se ne zna ni kako bi se obračunavala kamata za neplatiše. Takođe, smatra se i da bi posebna uplatnica za plaćanje bila neefikasna, jer tako ne bi mogli građani da se obavežu zbog čega se razmišlja ponovo o objedinjavaju sa računom za struju.
Podsetimo, RTS i RTV su već drugu godinu na budžetu Srbije i to mogu biti, barem prema Zakonu, još samo do kraja ove godine. Pretplata je ukinuta 2014. zbog niskog stepena naplativosti.