Rusija: IFJ i EFJ osuđuju eskalaciju prekograničnog pritiska i zastrašivanja ruskih novinara u egzilu

Izvor: Canva

Istražni komitet Rusije saopštio je 20. maja putem Telegrama da je pokrenut krivični postupak protiv novinarke Galine Timčenko. Optužena je da je organizovala aktivnosti „nepoželjne organizacije” i objavljivala video snimke „radi podsticanja protesta i uključivanja javnosti u aktivnosti takve organizacije”. Međunarodna i Evropska federacija novinara (IFJ i EFJ) osuđuju ovu meru i zahtevaju od ruske vlade da prestane sa kriminalizacijom novinarstva i uznemiravanjem novinara koji su napustili zemlju.

 

Galina Timčenko (64), novinarka ruskog porekla sa prebivalištem u Letoniji i direktorka portala Meduza, suočava se s krivičnim postupkom koji je nedavno pokrenuo Istražni komitet Rusije. Već je ranije proglašena „stranim agentom”, a sada je optužena u skladu sa sve restriktivnijim zakonima Rusije o slobodi medija.

Timčenko izveštava o ratu Rusije protiv Ukrajine već tri godine. Njena redakcija deluje u egzilu iz Letonije.

Prema ruskom Saveznom zakonu od 23.05.2015. br. 129-FZ, institucije označene kao „nepoželjne” mogu biti kažnjene novčano ili im može biti naloženo da se raspuste. Meduza, koja i dalje kritički izveštava o ruskoj invaziji na Ukrajinu, navela je da Timčenko preti kazna zatvora do šest godina ukoliko bude osuđena.

„Na prvi pogled apsurdno, s obzirom na to da se Galini Timčenko sudi u odsustvu, ali ovaj pravni postupak nije bezopasan. On ne predstavlja samo značajan psihološki pritisak, već i povećava rizik od neprijatnih incidenata u svakodnevnom životu, čak i van teritorije Rusije. Izražavamo solidarnost sa Galinom Timčenko. Važno je istaći da ovo nije izolovan slučaj: mnoge kolege iz Rusije i Belorusije u egzilu suočavaju se sa sličnim oblicima pritiska”, izjavio je Andrej Žvirblis, međunarodni sekretar Sindikata novinara i medijskih radnika (JMWU).

„Zahvalni smo Galini i njenom timu koji uprkos veoma teškim okolnostima nastavljaju da informišu rusku i međunarodnu javnost prema najvišim novinarskim standardima. Stojimo uz mnoge ruske novinare koji su i dalje izloženi pretnjama i zastrašivanju od strane ruskih vlasti u inostranstvu, koje pokušavaju da ih ućutkaju”, rekao je generalni sekretar EFJ-a Rikardo Gutijerez.

Od početka rata u februaru 2022. godine, ruske vlasti su usvojile niz drakonskih zakona koji ograničavaju slobodu govora u zemlji, uključujući visoke novčane kazne i zatvorske kazne za one koji su optuženi da šire takozvane „lažne informacije” o vojsci. Prošlog meseca, ruski sud je osudio četvoro novinara na zatvorske kazne, označivši ih kao „ekstremiste”.

„Ovo je još jedan sramotan pokušaj da se ućutkaju ruski novinari”, izjavio je generalni sekretar IFJ-a Entoni Belanžer: „Galina Timčenko je kriminalizovana zbog toga što obavlja svoj posao — da informiše javnost. Novinarstvo nije zločin i pozivamo da se sve optužbe protiv nje odmah povuku. Međunarodna zajednica ne sme ostati nema dok Rusija nastavlja da urušava slobodu medija i progoni novinare pod lažnim optužbama.”

IFJ i EFJ izražavaju punu solidarnost sa Galinom Timčenko i svim novinarima koji su ugroženi u Rusiji i u egzilu.

 

Izvor: EFJ

Tagovi

Povezani tekstovi