SafeJournalists: Pretnje krivičnim prijavama protiv medija od strane policije u Albaniji su neprihvatljive

slika: canva
slika: canva

SafeJournalists mreža izražava duboku zabrinutost zbog nedavnih izjava generalnog direktora policije Muhameta Rumbulakua u vezi sa medijskim izveštavanjem o tragičnoj smrti građanina u Pogradcu, praćene zabrinutošću porodice zbog kašnjenja u dolasku Hitne pomoći i reagovanja policije, što je dovelo do optužbe za nepotpunu istragu. Novinari su izveštavali o reakciji porodice i vršili pritisak na vlasti da reaguju. Rumbulaku je 14. avgusta 2024. optužio novinare za širenje „izmišljotina i podlih optužbi“ protiv državne policije, označivši njihove izveštaje kao „namerne dezinformacije“. On je najavio da će državna policija preduzeti pravne mere protiv pojedinačnih novinara i korisnika društvenih mreža.

 

Pretnju krivičnim prijavama protiv novinara i korisnika društvenih mreža zbog navodnog širenja dezinformacija SafeJournalists mreža posmatra kao prekoračenje policijskih ovlašćenja i zamagljenje neophodnog razdvajanja organa za sprovođenje zakona i pravosudnih funkcija. Kriminalizacija novinarskog izveštavanja je u suprotnosti sa principima i ustavnim garancijama slobode govora i slobode medija. Ovaj pokušaj može ugušiti nezavisno novinarstvo i potkopati ulogu medija kao čuvara vlade i javnih institucija.

 

Rumbulakuove primedbe uključuju zabrinjavajuću tvrdnju da samo zvaničnu verziju događaja policije treba smatrati pouzdanom, čime se dovodi u pitanje suštinska dužnost novinara da proveravaju informacije putem različitih izvora. Ova pozicija, koju je podržao premijer Edi Rama, preti da potkopa kritičnu ulogu medija u pozivanju institucija na odgovornost i pružanju javnosti sveobuhvatnog razumevanja događaja. U medijskom okruženju kao što je Albanija, gde je praksa javnih zvaničnika da distribuiraju unapred pripremljene materijale (audio, video i tekst) medijima preovlađujuća, a novinari imaju ograničen pristup izvorima iz prve ruke, tvrdnja da su samo zvanični narativi pouzdani posebno zabrinjava.

 

Ova situacija predstavlja ozbiljnu pretnju slobodi medija u Albaniji, i potencijalno može dovesti do autocenzure i slabljenja nezavisnih medija. SafeJournalists mreža poziva državnu policiju da odmah povuče pretnje i prestane sa zastrašivanjem novinara i korisnika društvenih mreža koji izveštavaju o pitanjima od javnog interesa. Ističemo poštovanje suštinske uloge novinara u proveravanju informacija iz različitih izvora i informisanju javnosti. Pored toga, pozivamo na poštovanje sudskih procesa za rešavanje navodnih dezinformacija u skladu sa standardima Saveta Evrope i EU.

 

SafeJournalists mreža solidarna je sa novinarskom zajednicom u Albaniji i poziva sve zainteresovane strane, uključujući nacionalne i međunarodne vlasti, da zaštite slobodu medija i osiguraju da novinari mogu da rade svoj posao bez straha od pravne odmazde.

 

SafeJournalists mreža nastaviće pažljivo da prati ovu situaciju i zalaže se za zaštitu prava novinara i slobode medija u Albaniji i šire.

 

 

Priština – Skoplje – Sarajevo – Zagreb – Beograd – Podgorica, 15.8.2024.

 

Udruženje novinara Kosova

Udruženje novinara Makedonije

Udruženje BH novinari

Hrvatsko novinarsko društvo

Nezavisno udruženje novinara Srbije

Sindikat medija Crne Gore

 

Tagovi

Povezani tekstovi