Zbog incidenta u Studentskom gradu tokom kog je Miloš Pavlović, predvodnik tzv. „studenata koji žele da uče“, bio gađan flašicama privedeno je 18 studenata. Gostujući na televiziji Informer posvećenoj ovom incidentu Vojislav Šešelj je izneo privatne informacije o jednom od privedenih, informacije koje on ne bi trebalo da ima.
Šešelj je u emisiji na Informeru komentarisao incident koji se dogodio na Studenjaku, a ubrzo je krenuo i da iznosi informacije o privedenima.
Istog trenutka kada je priveden prvi student Informer je objavio njegovu fotografiju, ime i prezime, odakle je i na kom fakultetu studira. Šešelj je voditelju potvrdio da o njemu ima iste informacije, ali onda izneo i privatne informacije o drugom privedenom studentu, koji je, prema njegovim rečima, priveden jer je u grupi studenata koji žive u ovom domu javio da je Pavlović u blizini.
Prvo je izneo ime i prezime privedenog mladića, zatim njegov privatni broj telefona, datum rođenja i fakultet na kojem studira. Situacija je kulminirala kada je Šešelj naveo adresu prebivališta privedenog studenta, ime roditelja, informacije gde su njegovi roditelji zapošljeni. Izneo je i koje osiguranje student ima, kada je dobio stipendiju, a rekao je i da ima njegov matični broj, ali da ga neće iznositi „jer to ne sme da radi u emisiji“.
Ni u jednom trenutku ga voditelj Informera nije prekinuo, niti pokušao da ga zaustavi, a Šešelj je rekao da je informacije dobio „preko nekih policijskih službi“.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić je na pitanje Danasa da li će pokrenuti postupak protiv Šešelja zbog iznošenja ovih privatnih informacija o privedenom studentu odgovorio da to nije u njegovoj nadležnosti, već u nadležnosti Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu ličnosti.
Milan Marinović, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu ličnosti, objašnjava da ako oni dobiju zvaničnu predstavku oštećenog lica (student) ili bilo koga drugog na službu poverenika da će na osnovu nje doneti odluku.
„Prema medijima, prema Informeru, nemamo ingerencije, ali prema izvoru možemo da imamo tako da ćemo videti. Potrebno nam je da napismeno dobijemo sve podatke i detalje kako bismo mogli od nečega da krenemo i procenimo“, kaže Marinović.
Advokat Rodoljub Šabić objašnjava da ovaj Šešeljev postupak izaziva sumnju u izvršenje krivičnog dela iz čl. 146 KZ st.1 ili st.2 “neovlašćeno prikupljanje ličnih podataka” za koje je zaprećena kazna zatvora do 1 godine.
„Informer se u konkretnoj situaciji mogao braniti tvrdnjom da nije znao da će Šešelj iznositi lične podatke i da s obzirom na situaciju čak i da je želeo to nije mogao da spreči“, navodi Šabić.
Smatra da je najvažnije i mnogo interesantnije i od poteza i Šešelja i Informera pitanje – odakle mu svi ti podaci o ličnosti?
„S tim u vezi je očigledno, prisutna sasvim osnovana sumnja da je podatke dobio iz neke od službenih baza ličnih podataka, od nekog službenog lica. To znači da postoji osnovi sumnje da je neko službeno lice izvršilo krivično delo iz st.3 člana 146. Delo se goni po službenoj dužnosti pa bi tužilaštvo povodom te sumnje moralo da se angažuje. Ne očekujem da hoće, ali podsećam da je za to delo iz st.3 čl.146 zaprećena je kazna do 3 godine zatvora“, kaže Šabić.
Advokat Viktor Gostiljac ukazuje da je komentarisati Šešeljeve izjave i čitav narativ Informera kao klasičnog partijskog propagandnog glasila van pravničke logike i predstavlja gubitak vremena.
„Ono što slušamo svakog dana sa tih talasa deo je orkestrirane harange na studentsku pobunu, koja ima za cilj da studente optuži za najstupidnije stvari – i sve to prerasta u histeriju. Šešelj je samo ružno lice i frontmen te histerije, koji govori po zadatku i izgovara ono što njegovi nalogodavci zaista misle.“, navodi Gostiljac.
Naš sagovornik ističe da je interesantno što se briše bilo kakva razlika između Šešeljevog nastupa i nastupa predsednika države – „njegovog učenika“.
Gostiljac dodaje da je objavljivanje privatnih podataka o nekoj ličnosti svakako protivzakonito, ali da za to ovde više niko ne mari.
„Svi živimo u cirkusu u kome je najbitnija interpretacija događaja, a ne činjenice, kontekst i dokazi. Tužilaštvo je nesnađeno u vremenu i prostoru, podeljeno unutrašnjim borbama – i tako je uvek bilo. Ne treba očekivati nikakvu samostalnu reakciju tužilaštva u tom smislu. Ipak, možda je dobro da se ovaj ‘divlji zapad’ u javnom prostoru nastavi, da se stvari dovedu do apsurda – i da građani shvate šta nas čeka ukoliko se za svoja prava ne izborimo, bilo na ulici, bilo na izborima. Do tada, budićemo se i dane provoditi sa šešeljizmom – u najširem smislu te reči“, zaključuje Gostiljac.
Danas nije uspeo da stupi u kontakt sa Vojislavom Šešeljom niti da mu postavi pitanja kako je došao do privatnih podataka privedenog studenta i zašto je imao potrebe da ih iznese javno.
Nastup Vojislava Šešelja još jedna je potvrda da zakoni u Srbiji ne važe jednako za sve. Bez obzira što je izlaganjem ličnih informacija o studentu ugrozio njegovu bezbednost i bezbednost njegovih roditelja male su šanse da će nadležni organi imati ikakvu reakciju na ovo de fakto kršenje zakona.
Izvor: Danas