Sindikalcima danas spisak prekobrojnih

 Beograd – Rukovodstvo Radio-televizije Srbije, saznaje naš list, danas ili sutra trebalo bi predstavnicima sindikata Nezavisnost i Samostalnog sindikata Srbije da dostavi Predlog programa rešavanja tehološkog viška u tom preduzeću. Tokom petogodišnjeg procesa transformacije RTS i pokušaja da se nacionalna TV pretvori u javni servis građana, najčešće pominjana vest bila je otpuštanje radnika, a prema najavama generalnog direktora RTS Aleksandra Tijanića, bez posla u toj kući uskoro bi moglo da ostane oko 1.200 ljudi.Dragan Milanović, zamenik glavnog poverenika sindikata RTS UGS Nezavisnost, potvrdio je za Danas da sindikalci očekuju da će, koliko već danas, dobiti pomenuti Predlog programa, u kome će, kako kaže, u sedam tačaka biti obrazložen razlog prestanka potrebe za radom, ukupan broj zaposlenih, broj, kvalifikaciona struktura, godine starosti, dužina staža zaposlenih proglašenih viškom, kao i poslovi koje su dosad obavljali. Predlog programa, po Zakonu o radu, mora da sadrži i kriterijum za utvrđivanje viška zaposlenih, mere za zapošljavanje (pre i dokvalifikacije, premeštaj na druga radna mesta…), rok za otkazivanja ugovora o radu, a važna stavka su i sredstva za rešavanje socijalno-ekonomskog položaja viška zaposlenih. Deo novca za socijalni program otpuštenih, po Milanovićevim rečima, mora da obezbedi RTS, a drugi Vlada Srbije, a prema nekim procenama, „tehnološki viškovi“ bi najverovatnije dobili oko 200 eura po godini staža.
– Mi prihvatamo činjenicu da u RTS ima više zaposlenih i nemamo ništa protiv toga da se problem reši, ali sve mora da bude po zakonu. Sindikati neće prihvatiti nijedan Predlog programa koji ne bude bio usklađen sa Zakonom o radu – rekao je za naš list Milanović. On je potvrdio informaciju da „spiskovi za otpuštanje“ zaista kruže kućom, ali, kako je istakao, predstavnici Nezavisnosti te spiskove neće ni da vide, niti da priznaju, jer to predstavlja „rešavanje problema otpozadi“. Istina je i da su zaposleni u RTS prethodnih dana bili ocenjivanji na osnovu formulara o uspešnosti, odnosno njihovi rukovodioci su imali zadatak da ocene stručnost, kvalitet i redovnost rada zaposlenih. To je posao koji se u svugde u svetu obavlja na svakih šest meseci, ali u slučaju RTS, po mišljenju sindikalaca, to će, zbog subjektivnosti ocenjivanja, biti „najškakljiviji“ deo priče o otpuštanju.
Predsednik UGS Nezavisnost Branislav Čanak za Danas ističe da još nije napravljen socijalni program za višak zaposlenih na RTS, navodeći da se Tijaniću žuri jer pretrčava preko principijelnih stvari. Čanak zamera direktoru RTS to što izbegava da se ta kuća pretvori u javni servis koji će biti pod kontrolom svih građana, a ne političkih i finansijskih grupa sa kojima ima pogodbe.
– Za razliku od drugih, komercijalnih TV, javni servis mora da ima sve vrste programa, a kad to ima automatski znate koliko ljudi treba da bude zaposleno, pa ako morate da otpuštate onda znate i zašto to radite – smatra Čanak po kome je cifra od 1.300 više zaposlenih kafanski uobličena.


I. Vušković

Tagovi

Povezani tekstovi