On je na svom Fejsbuku napisao: „Nisam siguran koliko je pouzdano saopštenje Tužilaštva u vezi sa time da ‘medije ne treba istraživati’. Ujutro je policijska radna grupa ušla u naše kancelarije. Ispitivanje mene je počelo tada i tamo. Tražili su da se razgovori nastave u stanici. Zajedno sa advokatom, dužni smo da odemo u policijsku stanicu na razgovor. “
Tužilaštvo je u saopštenju za javnost izjavilo da treba istražiti samo aktere koji su uključeni (zvaničnici) u prikazivanje ovih podataka: „Istražni slučaj otvoren u vezi sa krivičnim delom ‘Otkrivanje službene tajne’, član 426 Kaznenog zakona Zakonika Republike Kosovo, i istražne radnje biće preduzete prema zvaničnicima, a ne prema medijima i novinarima.“
Kosovska policija je potom objavila saopštenje za štampu, gde se kaže: „Kosovska policija je, nakon što je dobila informaciju da su neke poverljive informacije objavljene u štampi, prema ovlašćenjima preduzela zakonsku akciju u skladu sa obaveštenjem nadležnog tužilaštva. Posle ove akcije u skladu sa direktivama tužilaštva, ostale radnje su preduzete u skladu sa zakonima i pravima povezanim sa njima.“
U saopštenju su rekli da „KP, u ovom slučaju policijski službenici nisu ispitivali i ne istražuju građane koji rade kao novinari, ali prema uputstvima tužilaštva saslušavana su samo lica i službenici koji su imali na raspolaganju ove poverljive informacije“ .
Ovo nije prvi put da je Parim Oluri na meti. Prošle godine ga je verbalno linčovao preko Fejsbuka Hisamedin Feraj, član stranke Levizja Vetevendosje. Godine 2019. policija mu je poslala poziv da ga ispitaju u vezi sa člankom koji je objavio. 2018. godine vodila se kampanja linča prema Oluriju putem Fejsbuk pejdža pod nazivom „Albanian Real Fact“.
Gentijana Begoli Pustina, predsednica Udruženja novinara Kosova, kaže da su „duboko uznemireni zbog slučaja njihovih kolega iz ‘Insajderi’.
„Bez presedana je da se novinari i mediji ispituju. To je utvrđeno Zakonom i očekujemo da se zakon primenjuje i u praksi, a ne samo na papiru. Još jednom UNK poziva sve institucije da poštuju važeće zakone koji štite prava novinara. Svaki pokušaj ka novinarima kao takav svedoči da same institucije krše zakon. To znači da u slučajevima poput ovog ne možemo govoriti o demokratskoj zemlji ”, rekla je ona.
Mreža SafeJournalists, koja broji više od 8.200 medijskih profesionalaca na zapadnom Balkanu, pridružuje se svom član UNK u izražvanju zabrinutosti zbog pritiska koji se sprovodi nad reakcijom „Insajderi“. Traže od institucija da se ne krše medijska i novinarska prava, budući da to vodi ka destabilizaciji demokratije države. Ohrabrujemo sve novinare da ne odustanu pred ovakvim preprekama i da marljivo rade svoj posao u obaveštavanju javnost.
Mreža SafeJournalists će obavestiti sve relevantne domaće i međunarodne aktere o oba ova slučaja.
Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana.
Skoplje – Beograd – Podgorica – Priština – Sarajevo – Zagreb, 20.04.2021
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje BH novinari
Hrvatsko novinarsko društvo
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore