Skupština o radiodifuziji

Ovim izmenama je predviđeno produženje roka za transformaciju RTS-a u javni servis, uvođenje tv pretplate, kao i produženje roka za privatizaciju lokalnih medija. Reč je o izmenama zakona koji je usvojen još pre tri godine, ali se i dalje ili ne primenjuje ili ne poštuje.

RTS još nije transformisana u javni servis, što je, prema važećem zakonu, preduslov za početak naplate tv pretplate od građana. Predloženim izmenama rok za transformaciju, koji je istekao još pre dve ipo godine, produžava se do aprila sledeće godine, ali se istovremeno RTS-u daje pravo da pretplatu počne da sakuplja odmah.

Ministar kulture i medija Dragan Kojadinović objasnio je da je opozicija pre 5. oktobra, za razliku od danas, pozivala građane na bojkot pretplate, jer je RTS tada bila instrument jedne političke opcije koja je vladala Srbijom: “Tačno je da smo mi koji smo tada bili u opoziciji to napadali, ali treba biti svestan da tada to nije bio javni servis okrenut svim građanima Srbije. Nije bio problem u toj tehničkoj strani naplate preko brojila, već u samom karakteru programa koji je tada bio instrument u rukama režima Slobodana Miloševića. Na ovaj način će biti uklonjena i teoretska mogućnost upliva bilo kakve vlasti u programe javnog servisa i to je ono što je suštinski najvažnije.”

Šef poslaničke grupe SRS-a Tomislav Nikolić upitao je, međutim, kakva je razlika u odnosu na vreme pre 5. oktobra, s obzirom da je onda bio Tijanić, da je sadaTijanić, da je onda na vlasti bio SPS i da je sada na vlasti SPS: “Vidite da je predlagač došao u situaciju da pogazi sve ono što je govorio o tv pretplati dok su sve te političke stranke bile u opoziciji i da kvalitet državne televizije ceni po tome ko je na vlasti i oni kažu tad nije valjala televizija, tad nije trebalo plaćati pretplatu, sada valja, sad smo mi na vlasti i sad treba plaćati.”

Uprkos tvrdnjama iz EPS-a da ta pretplata neće biti vezana za račun za struju, predsednik skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje Aleksandar Lazarević kaže da će i to biti regulisano zakonom: “Postoji amandman u ovom zakonu koji bi trebalo da reguliše ovu oblast, gde će se Elektroprivreda Srbije uvesti direktno u zakon kao preduzeće koje će naplaćivati pretplatu, a evidenciju o pretplatnicima po zakonu vodi RTS. Oni su u obavezi da pre nego što postanu javni servis naprave evidenciju pretplatnika, obaveste građane da će pretplatu naplaćivati, te u skladu sa tim očekujem da će se napraviti prava lista svih onih koji poseduju televizijski prijemnik.”

Predložene izmene predviđaju i produženje roka za privatizaciju elektronskih lokalnih medija, koji je istekao u julu, do 31. decembra 2008. godine.

Mandat članova Saveta republičke radiodifuzne agencije izabranih na predlog skupštinskog odbora bi, prema predloženim rešenjima, trebalo da bude šest godina.

Članovi izabrani na predlog Skupštine Vojvodine, univerziteta i crkvi imali bi petogodišnji, a predstavnici nevladinih organizacija i profesionalnih udruženja četvorogodišnji.

Poslanici Demokratske stranke najavili su da će glasati protiv izmena Zakona o radiodifuziji, radikali neće učestovati u glasanju, a ostale parlamentarne stranke će podržati izmene zakon.

Protiv ovih izmena izjasnila su se brojna profesionalna udruženja, među kojima i ANEM i NUNS.

Tagovi

Povezani tekstovi