Učesnici, među kojima su bili Vera Jourova, potpredsednica Evropske komisije, Patrick Penninck, šef Odeljenja za informaciono društvo Saveta Evrope, predstavili su nove preporuke za podršku razvoju slobodnih medija.
Događaj u četvrtak uveče, koji je bio posvećen ratu u Ukrajini okupio je ukrajinske, ruske, beloruske i moldavske novinare, uključujući Andreja Bastunca, predsednika Beloruske asocijacije novinara (BAJ) i Mikolu Semenu, delegata Nacionalne unije novinara Ukrajine (NUJU).
Evo ukupne rezolucije usvojene na kraju konferencije:
Užasan rat protiv Ukrajine ne samo da uništava živote miliona ljudi, već je i naoružao vesti i informacije propagandom, dezinformacijama, lažima i cenzurom.
- Četiri novinara su ubijena u Ukrajini dok su izveštavali o ratu;
- Desetine novinara su ranjeni, zarobljeni ili su nestali;
- Ukrajinski novinari se svakodnevno suočavaju sa smrtnom opasnošću;
- Pluralističkom i živopisnom medijskom pejzažu u Ukrajini preti izumiranje;
- Nezavisni ruski novinari više ne mogu da rade svoj posao bez rizika da budu kažnjeni ili zatvoreni;
- Beloruski novinari mogu da rade samo u egzilu;
- Novinari i mediji u Moldaviji i Gruziji su pod pritiskom i u ranjivoj situaciji.
- Istina je prva žrtva u ratu i trenutno joj prete dezinformacije i cenzura.
Ukrajina je žrtva oružane invazije, ali svi smo žrtve informacionog rata. Demokratije se oslanjaju na slobodne informacije, slobodno novinarstvo i slobodne medije.
Nezavisni novinari preko granica dele zajedničke vrednosti. 150 novinara iz više od 25 zemalja, uključujući Ukrajinu, Belorusiju i Rusiju, okupljenih na konferenciji u Gdanjsku „Slobodni evropski mediji 2022“, izražavaju podršku slobodi štampe, oslobođenoj ograničenja, cenzure, kazni i zatvora.
Snažno pozivamo sve evropske vlade da poštuju, štite i podržavaju nezavisno novinarstvo preko granica, uključujući u zemljama rata i sukoba, i pozivamo na akcije:
- Omogućiti ukrajinskim novinarima da nastave da rade svoj posao pod neophodnim bezbednosnim uslovima;
- Da se održi i ojača pomoć beloruskim novinarima;
- Da se podrže nezavisni novinari u Rusiji kroz stipendije i stručnu obuku u evropskim obrazovnim institucijama;
- Da se obezbede hitne ili humanitarne vize ugroženim ruskim i beloruskim novinarima i njihovim rođacima;
- Inicirati pozive ukrajinskim vlastima da nalože ukrajinskim bankama da deblokiraju račune svih beloruskih novinara;
- Negovati profesionalnu saradnju među novinarima u regionu.
Ovo takođe zahteva podršku širom Evrope za održivost medija, medijsku pismenost, samoregulaciju, pluralizam i profesionalizam kako bi se omogućilo da slobodni mediji i nezavisno novinarstvo procvetaju u borbi protiv dezinformacija i propagande.
Konferenciju su organizovali Free Europan Media i Evropska federacija novinara (EFJ) u saradnji sa Evropskom komisijom (EK), Savetom Evrope (SE), Evropskim centrom za slobodu štampe i medija (ECPMF), Nordijskim Savetom ministara (NMR), Nordijskim novinarskim centrom (NJC), Pomorsko vojvodstvo, ESC – Evropski centar solidarnosti i grad Gdanjsk.