Sotirovski: Predsednika, premijera i gradonačelnika treba da prate najiskusniji novinari

Dragana Sotirovski, Snimak ekrana: Jutjub
Dragana Sotirovski, Snimak ekrana: Jutjub

Nekada nagrađivana novinarka, a sada jedina među njima sa juga Srbije za koju je predsednik NUNS-a najavio da će se naći pred Sudom časti, gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski niške novinare koje nije imenovala nazvala je neiskusnim, prinaučenim, a neke medije stranim i plaćenim iz inostranstva. Iz UNS-a navode da je opet diskriminisala novinare i pozivaju je da koriguje ponašanje prema bivšim kolegama kada je, kako kažu, iz njihovih prešla u salonske cipele

Da bi na događajima na kojima su predsednik, premijer i gradonačelnik trebalo da budu novinari koji su najiskusniji, tvrdnja je aktuelne gradonačelnice Niša.

 

U jutarnjem programu Niške televizije Sotirovski je pored vođenja Grada govorila i o svom nekadašenjem poslu novinarke. Svoje iskustvo opisuje brojkama, ističe da ih je ukupno 25, a za druge čija imena i prezimena nije izgovorila kaže da su neiskusni i priučeni.

 

Neiskustvo pripisuje novinarki Južnih vesti, jer navodi primer kada je na početku radova na akva-parku u Niškoj Banji pitala o tome kada će konačno početi i najavljivani radovi na javnim toaletima..

 

Ja potpuno razumem da postoje medijske kuće koje finansiraju stranci i to vrlo otvoreno, koji se bore protiv ovog sistema, protiv mene kao gradonačelnika, protiv premijerke, protiv predsednika… Uvek imate medije odvajkada koji su to radili i koji će raditi, i odmah da se razumemo, da tu nema razloga bilo ko šta da kaže po tom pitanju. Ali, jedna stvar, mnogo je ljudi, mladih novinara, koji taj posao nisu prošli, niti su naučili, poslato na terene koji su vrlo ozbiljni – kaže gradonačelnica Niša.

 

Urednicu Južnih vesti Gordanu Bjeletić takođe ne imenuje, ali joj zamera na lekciji u tekstu Ostavite dete na miru, pa je naziva priučenom.

 

Na gradskom sajtu u najavama su događaji na kojima je skoro svakog dana Sotirovski, a redovno se pojavljuje i na otvaranju privatnih kompanija u Nišu, nedavno „Delta“ ili „Lidl“.

 

Na svim tim ozbiljnim terenima na kojima je, kaže da bi trebalo da je prate iskusni novinari.

 

Vi dobro znate ko se šalje da prati predsednika, premijera, gradonačelnika – samo iskusni novinari koji mogu da čuju odgovor i da iz odgovora izvuku naredno pitanje – navodi Sotirovski.

 

Potpredsednica Udruženja novinara Srbije Olivera Milošević za izjavu gradonačelnice navodi da predstavlja diskriminaciju pojedinih novinara, što se ne dešava prvi put, pa je pozivaju da koriguje svoje ponašanje prema bivšim kolegama i da podjednako gleda na sve njih.

 

Ističe da je nedopustivo da javno komentariše medijski rad i tako direktno ugrožava autonomiju i slobodu nekih medija.

 

Imamo u Nišu gradonačelnicu nekadašnju novinarku koja bi bolje od svih drugih gradonačelnika ili predsednika opština trebalo da zna kako mediji funkcionišu, trebalo bi da zna da mediji moraju biti slobodni u svom radu i da niko, a naročito ne gradonačelnik, može da određuje redakcijama kog će poslati na teren i ko će njoj postaviti koje pitanje. To je nedopustivo, jer predstavlja i diksriminaciju novinara i predstavlja grubo mešanje u uređivačku politiku – kaže Miloševićeva.

 

Iz UNS-a o izjavama gradonačelnice Niša

 

Više puta se dešavalo da Sotirovski i na terenima i u telefonskom razgovoru drži novinarama lekcije iz novinarstva.

 

Nisu joj se dopala pitanja o javnim toaletima, pa je u odgovoru navela šta bi drugo želela da je novinarka pita i objasnila šta je novinarska vest. Medijima je savetovala o čemu bi drugom trebalo da izveštavaju, umesto priče o izmeštenim koševima.

 

Miloševićeva navodi da je potpuno prirodan proces da novinar pita gradonačelnika sve što je u interesu javnosti, u ovom slučaju građana Niša.

 

Svaka gradska uprava ili opštinska uprava mora biti otvorena za medije, pogotovo u sredini koju vodi bivša novinarka i ne mora da bude samo to gradonačelnik, nego i direktori javnih preduzeća, javnih ustanova, svih gradskih službi koji moraju biti potpuno na raspolaganju novinarima kad god je to neophodno da postave pitanje, da naprave intervju, da traže informacije. Oni su po Zakonu i pred građanima dužni da to i rade, sve drugo može da se podvede pod zataškivanje nekih stvari koje apsolutno dovode u ptianje javni interes – navodi Miloševićeva.

 

O javnom interesu je gradonačelnica izveštavala kada je, kako je sama rekla u gostovanju na NTV-u, bila i sama u novinarskim cipelama.

 

Ona mora da zna koliko je taj hod u tim cipelama težak i koliko žulja i ne može se sad u salonskim cipelama praviti da nije ni znala kako ovo izgleda – ističe Miloševićeva.

 

Podsetimo, ovo nije prvi put da Sotirovski pokušava da diskredituje određene novinare. Ona je još prošle godine rekla da je dogovor u javnom sektoru da se na pitanja “pojedinih medija” ne odgovara.

 

To su brojna medijska udruženja ocenila kao diskriminaciju.

 

Tagovi

Povezani tekstovi