„Indikativno je, međutim, da inspektori poreske uprave nisu znali ili nisu hteli da kažu šta je neposredan povod za njihov dolazak, ni da otkriju ko je naložio da se kontrolišu samo Vranjske i OK radio“, ukazuje NUNS.
NUNS podseća da na jugu Srbije „postoje na desetine medija od kojih većina radi potpuno ilegalno, bez dozvola ili žiro računa“. „Zbog navedenih činjenica, kao i zbog očiglednogf razočaranja inspektora što nisu otkrili nikakve utaje poreza ili prevare, daje nam za pravo da ovakvu finansijsku kontrolu ocenima kao još jednu vrstu kontinuiranog pritiska vlasti na nezavisnu uređivačku politiku Vranjskih i OK radija. Lokalna vlast, u nemoći da kontroliše ova dva medija, posle silnih tužbi i čak fizičkih pretnji, ne preza ni od zloupotrebe državnih službi koje tako postaju predmet političke samovolje“, navodi se u saopštenju.
NUNS ošto protestuje zbog takvog ponašanja poreskih organa „i očekuje da Ministarstvo finansija i Republička uprava javnih prihoda reaguje i spreče instrumentalizaciju držvnih službi radi pritisaka na nezavisne medije“.
Istim povodom protestvovala je i Asocijacija nžslobodnih i nezavisnih medija, koja ukazuje na zakonom ustanovljenu zabranu ograničavanja slobode javnog informisanja, naročito zloupotrebom državnih ovlašćenja i zloupotrebom prava.
-Ne sporeći pravo države da preko svojih inspekcijskih organa kontroliše poštovanje propisa, između ostalog i u medijskoj sferi, ANEM zahteva posebnu obazrivost u ovakvim slučajevima imajući u vidu značaj slobode izražavanja i javnog informisanja za društvo koje teži da bude demokratsko, navodi se u saopštenju. ANEM ukazuje na selektivan pristup i usmerenost isključivo na medijske kuće kritičke prema vlasti nužno ukazuje na moguć pokušaj neprihvatljivog ograničavanja slobode javnog informisanja.
U.R.