Srbija na 85 mestu po slobodi medija

Srbija se na listi „Reportera bez granica“ nalazi na 85. mestu, što u odnosu na prošlu godinu predstavlja pad za tri mesta. Kosovo je na listi dato izdvojeno i smešteno je na 92. mesto. Od zemalja u okruženju, najbolje je kotirana Mađarska (23. mesto), dok su ostale značajno ispod – Slovenija (46), BiH (47), Hrvatska (62), Makedonija (68), Albanija (60) i Crna Gora (104).

Organizacija „Reporteri bez granica“ je stavila Ruandu i Siriju na listu 10 država koje su najrepresivnije prema novinarima. U toj grupi se još nalaze Severna Koreja, Mjanmar (bivša Burma), Kina, Iran, Jemen, Sudan, Turkmenija i Eritreja.

U izveštaju te organizacije sa sedištem u Parizu, ocenjuje se da se u tim zemljama pritisak na medije pogoršava i da se u svih 10 pomenutih država blokiraju vesti i informisanje građana, „zbog čega je teško reći u kojoj od njih je gore“.
 

Najbolje je rangirano šest evropskih zemalja – Finska, Island, Holandija, Norveška, Švedska i Švajcarska.

 Prvi put od 2002. godine, kada su „Reporteri bez granica“ počeli da godišnje rangiraju slobodu štampe u svetu, među 10 najgorih ne nalazi se Kuba, uglavnom zato sto je letos oslobodila 14 novinara i 22 aktiviste, iako se ocenjuje da je tamo i dalje prisutna svakodnevna cenzura i represija komunističkih vlasti.

Tagovi

Povezani tekstovi