Taj zakon omogućava državnom Telekomu da postane centar buduće državne medijsko-propagandne mašine i potpuno je jasno da se ovim planira nova ekspanzionistička faza u uticaju vlasti na medije, ukazuje se u saopštenju.
Takvi uslovi, dodaje se, onemogućili bi poslovanje onih medija koji nisu u državnom vlasništvu, a građani Srbije bi ostali oslonjeni samo na informacije koje plasira vlast.
Zato ćemo na sednici parlamenta predložiti da se u Predlogu zakona o javnom informisanju i medijima (ZJIM) izmene članovi 39 i 41 na način da ostanu isti kao u važećem Zakonu o javnom informisanju.
Time bi se omogućilo da Srbija dobije osnovni medijski zakon koji podržavaju sva relevantna i reprezentativna novinarska i medijska udruženja, usklađen sa Strategijom razvoja sistema javnog informisanja za period 2020-2025.
Kako se naglašava u saopštenju, nedopustivo je da Srbija, kao zemlja koja ima status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, donosi zakone koji je od tog cilja udaljavaju.
Zato pozivamo nadležne institucije EU da se jasno odrede i da ne ćute na nameru Srpske napredne stranke da dodatno devastira medijsku scenu Srbije, navodi se u zajedničkom saopštenju Demokratske stranke, Ekološkog ustanka, Zeleno-levog fronta, Narodnog pokreta Srbije, Pokreta slobodnih građana, Stranke slobode i pravde i Stranke Zajedno.