Srbija radi za prestonicu

Niš – Odluka Saveta Radiodifuzne agencije Srbije da se jedinoj televiziji koja je učestvovala na konkursu, a nije iz Beograda, niškoj TV5 ne dodeli nacionalna frekvencija, osim nezadovoljstva zaposlenih u ovoj medijskoj kući izazvala je i negodovanja običnih građana, nevladinih organizacija i predstavnika lokalne gradske samouprave i političkih stranaka.
Počelo je i potpisivanje peticije za decentralizaciju i debeogradizaciju Srbije, koju je, prema jučerašnjim podacima, do sada već podržalo desetak hiljada stanovnika gradova juga i jugoistoka naše zemlje. Potpisivanje peticije, osim u Nišu, organizuje se i u Prokuplju, Kruševcu, Aleksincu, Vranju i u drugim mestima, a na punktovima se može čuti samo` jedno:
„Obećanja posle promena oktobra 2000. godine, da će Srbija biti decentralizovana, nisu ispunjena, vreme prolazi i sve je isto, čak i gore po stanovništvo u unutrašnjosti.“
– Cela Srbija, osim Beograda, iz dana u dan sve više zaostaje u razvoju u svakom pogledu. Ne samo na medijskom planu, već i u privredi, ekonomsko-bankarskoj sferi, u kulturi i sportu. Zato se hitno mora realizovati davnašnja ideja o regionalizaciji i obezbedi ravnomeran razvoj svih delova zemlje, od čega će koristi imati i stanovništvo, ali i političke stranke, koje i moraju da pokrenu inicijativu. Jasno je da od čekanja da demokratske vlasti nešto preduzmu, evo punih šest godina, nije bilo rezultata. Modeli koji postoje na papiru su tu, ali niko ne preduzima ništa da se pretvore u stvarnost – kaže Dragan Đorđević iz Odbora za ljudska prava u Nišu.
U Nišu se govori da je neophodno da se ideja o regionalizaciji, odnosno decentralizaciji Srbije, mora ugraditi u novi ustav, koji treba, konačno, da bude gotov do kraja ove godine.
– Pokušavali smo više puta da pokrenemo narodnu inicijativu za decentralizaciju Srbije, ne da od Niša pravimo Beograd, već da Niš približimo Beogradu, odnosno prestonicu našem gradu. Ali, redovno smo nailazili na birokratske prepreke i morali da odustanemo. Zato smo se sada odlučili za peticiju kao vid pritiska na sve one koji vode „visoku“ politiku u Srbiji. Narod kroz svoju, narodnu inicijativu može, a verujemo da će i uspeti, mnogo toga da promeni, pa i da doprinese bržoj decentralizaciji zemlje – kaže Mladen Janković iz nevladine organizacije „Protekta“, jedne od sedam koje u Nišu vode akciju za regionalizaciju i potpisivanje peticije.
Prema podacima nevladinih organizacija iz Niša, koji nisu zvanični, skoro polovina republičkog budžeta, za koji sredstva izdvaja cela Srbija, ostaje u Beogradu. Izgleda, rečeno je, da cela Srbija radi za razvoj prestonice. Pokušaji da se ovi izneti podaci demantuju (uz tvrdnje da Beogradu ostaje između 18 i 25 odsto novca iz budžeta Republike) nikoga nisu ubedili da je prestonica ravnopravna „sa Srbijom“ ili samo malo privilegovana i po izdvajanju neznatno iznad Niša, Kragujevca, Zaječara, Pirota… Obični građani su još „oštriji“ i kažu:
– Nikada nije bilo ovako drastičnih razlika između nas u unutrašnjosti i glavnog grada, čak i u onoj velikoj Jugoslaviji. Beograd se ignorantski i s nipodaštavanjem odnosi prema Nišu i drugim gradovima. Ukoliko se hitno ne preduzme nešto da bi se sprečilo dalje raslojavanje, brzo ćemo dobiti podeljenu Srbiju na razvijeni sever i Beograd, na jednoj, i siromašan jug i siromašne ostale delove zemlje, na drugoj strani – kaže Velimir Stojanović iz Niša.

Tagovi

Povezani tekstovi