U međuvremenu smo dobili i nešto što se zove „novi krajnji rok“ za privatizaciju medija i to je 31. oktobar 2015.
O privatizaciji medija su u “Novom danu” televizije N1 govorili Dragana Čabarkapa, predsednica Sindikata novinara Srbije, i Milan Petković, zamenik glavnog i odgovornog urednika Niške televizije.
Čabarkapa je ocenila da iza incijative za privatizaciju medija stoji jak lobi koji za cilj ima da medijska udruženja bliska vlastima, kroz projektno finansiranje, između sebe dele sredstva iz budžeta.Navela je primer privatne televizije u Kruševcu koja je dobila novac na taj način, a u vlasništvu je ministra odbrane Bratislava Gašića.
Petković je podsetio da je od 2001. godine privatizovano 56 medija, a da je više od 20 ugovora raskinuto.
Jedina privatizacija koja se, kako je rekao, navodi kao uspešna je medij koji ima samo dvoje zaposlenih iz jedne porodice.
Prema njegovim rečima, jasno je da poziv za privatizaciju 50 medija nema za cilj da se pronađu investitori.
On je podsetio da je Komitet ministara Saveta Evrope 2007. godine uputio preporuke Srbiju u kojima se navodi da se od nje očekuje da ima pluralizam vlasništva u medijima, uključujući i janve servise na nacionalnom, regionalnom i loklanom nivou.
Potom je, nastavlja Petković, EU finansirala medijsku studiju koja je predviđala 10 do 15 regionalnih i lokalnih javnih servisa, da bi 2011. u Medijskoj strategiji konačno bilo definisano da u Srbiji treba da postoji šest regionalnih javnih servisa.
Novi set medijskih zakona je međutim u suprotnosti sa Medijskom strategijom, navodi Petković i ističe da bi za finansiranje regionalnih javnih servisa bilo dovoljno samo tri odsto sredstava koja se izdvajaju za Radio-televiziju Srbije i Radio-televiziju Vojvodine.
On ocenjuje da su na ovaj način diskriminisani svi građani koji žive južno od Beograda, jer gašenjem lokalnih i regionalnih medija neće više biti nikog ko će se baviti temama od lokalnog značaja.
Petković je dodao i da je 35.000 građana potpisalo peticiju da se Niška televizija transformiše u regionalni javni servis, što, kako kaže, pokazuje da su i građani svesni ko brani njihov interes.
Čabarkapa je dodala i da je objašnjenje da EU zahteva potpuno povlačenje države iz medija obmana.
Ona je navela da Hrvatska, koja je članica EU, ima 150 lokalnih medija, od kojih je polovina u javnom vlasništvu.
Predsednica Sindikata novinara Srbije je upozorila da će posle privatizacije i gašenja medija, više od 2.000 ljudi ostati na birou, a da će novinar moći da se nađe za 50 evra mesečno.
Ona je na kraju upitala kako se u takvoj situaciji može očekivati da će novinari braniti interes javnosti?