Veran Matić
direktor B92
Apsolutno podržavam ideju da se uvedu licence za novinare. Novinari pripadaju tzv. etičkim profesijama – baš kao i lekari, sudije i advokati. U mnogim zemljama Zapadne Evrope to je upravo tako uređeno – pripadnici etičkih profesija moraju da imaju posebnu licencu, koja zavisi od njihovog rada i poštovanja etičkog kodeska profesije. U nekim zemljama pripadnici ovih profesija ne mogu dobiti licencu bez državljanstva. To, naravno, ne znači da oni koji nemaju licencu ne mogu da pišu za novine ili da prave priloge za elektronske medije, ali sve dok ne dobiju licencu ne mogu da računaju na kolektivne ugovore, zaštitu sindikata… Njihovi honorari, dakle, nisu predmet opšteg kolektivnog ugovora koji moraju svi da poštuju. Da bi ovaj koncept bio sproveden, neophodna su snažna i odgovorna novinarska udruženja i osposobljeno pravosuđe.
Slobodan Stojšić
direktor novosadskog Radija 021
Apsolutno protiv licenci, kao uslova da se neko bavi novinarskom profesijom. To bi bilo ograničenje slobode izražavanja i mišljenja ili cenzura sadržaja koja bi se umesto kroz eliminisanje proizvoda ispoljavala kroz eliminisanje „proizvođača“ – novinara. Ukoliko bi država izdavala novinarske licence, onda se postavlja pitanje ko je bi to telo radilo, i da li bi to vodilo ka zloupotrebi i eliminisanju onih koji kritikuju vlast.
Veselin Simonović
glavni i odgovorni urednik Blica
Nemam jasan stav o tome, ali mislim da se kod nas danas svako naziva novinarom i svešta naziva medijem. Ipak, mislim da problem nisu samo novinari već i izdavači i emiteri koji primaju takve ljude. S druge strane, i novinari bi trebalo da porade na sebi jer je malo obrazovanih i pismenih u Srbiji