Samo u 2024. (do kraja oktobra), u bazi je dokumentovano 211 incidenata širom regiona, pri čemu Srbija nažalost ima najveći broj slučajeva
Mreža SafeJournalists (SJN), prvobitno osnovana kao regionalna platforma za zagovaranje slobode medija i bezbednosti novinara i novinarki na Zapadnom Balkanu, funkcioniše od 2016. godine. U 2020. postala je poznatija pod sadašnjim imenom – SafeJournalists mreža.
Ova platforma okuplja Nezavisno udruženje novinara Srbije, Udruženje BH novinari, Sindikat medija Crne Gore, Udruženje novinara Makedonije, Udruženje novinara Kosova i Hrvatsko novinarsko društvo, koji imaju višegodišnju saradnju u unapređenju medijskih sloboda i zaštiti prava novinara i novinarki kroz zajedničke i solidarne aktivnosti. Memorandum o razumevanju koji su potpisale članice platforme postavio je dva ključna pravca delovanja: pod jedan, uspostavljanje snažnog i efikasnog sistema zaštite i zagovaranja medijskih sloboda, i dva, stvaranje demokratskog okruženja za rad medija kroz integraciju EU standarda.
Platforma je osnovana s ciljem da odgovori na rastuće izazove i rizike s kojima se novinari u regionu suočavaju, od direktnih fizičkih napada i pretnji do zakonodavnih pritisaka usmerenih na ograničavanje slobode izražavanja.
Uspon uprkos mnogim izazovima
Tokom proteklih devet godina, SafeJournalists mreža je razvila svoje kapacitete i metodologije za efikasno praćenje slobode medija. Od 2016. platforma izdaje nacionalne izveštaje Indikatori za nivo slobode medija i bezbednosti novinara dok se regionalni komparativni izveštaji izdaju svake druge godine. Od 2020. platforma je izdaje i kvalifikovane nacionalne izveštaje Indeks bezbednosti novinara. Indeks bezbednosti novinara meri se na skali od 1 do 7.
Rezultati pokazuju da su zemlje Zapadnog Balkana uglavnom na sredini skale između 1 i 7. Ocena 1 može se dodeliti za izrazito nepovoljno (autoritativno) okruženje za bezbednost novinara (zamislite, na primer, zemlju u kojoj se novinari i novinarke često hapse, napadaju ili čak ubijaju), dok je ocena 7 izuzetno poželjno okruženje (idealna demokratija) u kojem novinari i novinarke u potpunosti uživaju svoja prava i zaštićeni su.
Ocene 2 i 3 znače da je situacija prema pokazatelju u negativnom domenu (veoma loša ili loša), dok su ocene 5 i 6 znak da je situacija u pozitivnom domenu (dobra ili veoma dobra).
Vrednost 4 znače da situacija nije ni loša ni dobra, odnosno da ima gotovo jednake pozitivne i negativne strane i da nijedan od tih aspekata ne preovlađuje. U Srbiji je Indeks za 2023. godinu iznosio 2,83.
Mreža pruža podršku svojim članovima i članicama u kritičnim situacijama, kao što su fizički napadi na medijske radnike, pretnje smrću i pravne borbe protiv restriktivnih politika. Baza podataka SafeJournalists mreže, koja prati incidente načinjenje na štetu novinara, novinarki i ostalih medijskih radnika i radnica, zabeležila je stotine slučajeva, pružajući transparentan uvid u situaciju u svakoj zemlji. Samo u 2024. (do kraja oktobra), u bazi je dokumentovano 211 incidenata širom regiona, pri čemu Srbija nažalost ima najveći broj slučajeva.
Svestranost organizacije
SafeJournalists mreža deluje u nekoliko ključnih oblasti kako bi unapredila bezbednost i zaštitu novinara i novinarki na Zapadnom Balkanu.
Zakonodavni i organizacijski okvir: SafeJournalists mreža radi na proceni pravnih okvira u svakoj zemlji, identifikujući dostignuća i praznine, i zalaže se za zakone koji su u skladu s međunarodnim standardima.
Bezbednost i prevencija: U prepoznavanju stalnih pretnji, mreža podržava inicijative za bolje zaštitne protokole, kao što je pružanje pravne pomoći, alata za digitalnu sigurnost i zaštitne opreme za novinare.
Fokus na novinarke: S obzirom na porast pretnji usmerenih ka novinarkama i medijskim radnicama, plan delovanja za rodnu ravnopravnost (GAP III) daje prioritet praćenju, izveštavanju i formulisanju održivih rešenja u saradnji sa organizacijama za prava žena kako bi se poboljšao položaj novinarki.
Osnaživanje lokalnih novinara i novinarki: SJN nastoji da ojača prava lokalnih novinara i novinarki, posebno kroz partnerstva sa organizacijama na lokalnom nivou, kako bi im pomogla da prijavljuju kršenja prava i traže podršku kroz različite mehanizme za prevenciju i delovanje nadležnih institucija.
Osim praćenja i dokumentovanja kršenja prava novinara, platforma se aktivno bavi i razmenom znanja i iskustava među novinarskim udruženjima i sindikatima, koji u svojim sredinama deluju kao odgovorni i aktivni branioci novinarskih prava. Kroz ove aktivnosti, članovi platforme pomažu u rešavanju regionalnih potreba i izazova u oblasti medija, pružajući jedinstven odgovor na pritiske s kojima se suočavaju novinari širom Zapadnog Balkana.
Planovi za budućnost
Mreža SafeJournalists nastavlja da sarađuje sa nacionalnim, regionalnim i međunarodnim akterima kako bi pojačala napore u zagovaranju. Kroz kontinuirano praćenje, zagovaranje i ciljana delovanja, mreža nastoji da unapredi medijsko okruženje na Zapadnom Balkanu, osiguravajući da novinari i novinarke mogu raditi bezbedno i da sloboda medija ostane temelj demokratije u regionu.
Ovaj zajednički napor moguć je samo uz stalnu podršku i saradnju njenih članova i članica i partnera.
Platforma je uspostavljena i funkcioniše uz finansijsku podršku Evropske Unije i drugih razlličitih bilateralnih donatora i partnera.
(Autorka je generalna sekretarka NUNS-a)