Sva novinarska i udruženja i evropski zvaničnici jednoglasni o novom kosovskom propisu: „Crni dan za slobodu medija“

Ilustracija: Canva
Ilustracija: Canva

Usvojeni Nacrt zakona o Nezavisnoj komisiji za medije u kosovskoj Skupštini izazvao je burne reakcije novinarskih udruženja, od lokalnih do evropskih. Nacrtom se predviđaju drakonske kazne, koje mogu lako dovesti do zatvaranja manjih medija. Opozicione stranke koje nisu glasale za Nacrt zakona najavljuju da će Ustavnom sudu uputiti na ocenu ustavnosti pomenuti Nacrt zakona o Nezavisnoj komisiji za medije.

 

Skupština Kosova je na sednici 11. jula, bez učešća poslanika opozicije, usvojila zakon o Nezavisnoj komisiji za medije, na čiji sadržaj su odmah po usvajanju primedbe izneli Kancelarija EU na Kosovu, misija OEBS, Savet Evrope, strukovne organizacije i nevladine organizacije, ocenivši da je zakon u suprotnosti sa evropskim standardima.

 

Uprkos sugestijama novinarskih udruženja, Evropske unije, OEBSa i drugih međunarodnih faktora da Nacrt zakona o Nezavisnoj komisiji za medije nije u skladu sa evropskim standardima, pre pet dana vladajuća većina u kosovskoj Skupštini usvojila je Nacrt zakona.

 

Njime se predviđa licenciranje onlajn medija, njihovo praćenje i kazne do 40.000 evra. Predsednica Društva novinara Kosova i Metohije (DNKiM) Ivana Vanovac kaže za Insajder, da postoji apsolutna saglasnost svih novinarskih udruženja (bez obzira na nacionalnost), civilnog društva i međunarodnih organizacija o štetnosti zakona:

 

„Ovaj zakon ozbiljno ograničava medijsku slobodu, kontroliše medije kroz mogućnost političkog upliva i usporava njihov rad. Umesto samoregulacije kao najdemokratskijeg oblika uređenja elektronskog medijskog prostora, kosovski zakonodavac se opredelio da polje elektronskih medija regulišu organi vlasti“, kaže Vanovac.

 

Asocijacija novinara Kosova (ANK) je načinila još jedan pokušaj, zatražila je danas od predsednice Vjose Osmani da se javno izjasni o usvojenom zakonu o Nezavisnoj komisiji za medije.

 

„Tražimo od predsednice Vjose Osmani-Sadriu da podeli sa javnošću stav o ovom zakonu i da se ne ograničava na svoju formalnu ulogu potpisivanja ukaza za objavljivanje zakona. Slobodni mediji i medijski pluralizam su kamen temeljac demokratskog društva, a kada ovaj temelj počne ozbiljno da se trese, onda predsednik države ima obavezu da se javno izjasni“, stoji u saopštenju.

 

Predsednica Društva novinara KiM Ivana Vanovac naglašava i da je zakon pravno nejasan:

 

„Njegovi članovi nisu konkretizovani naročito u delu o novčanim penalima predviđenim za kršenje etičkog kodeksa, a čija visine se kreće od 200 do 40.000 evra. Zatim, onlajn medijima, ili kako se oni u zakonu nazivaju “platforme za deljenje video sadržaja”, biće potrebne dozvole Nezavisne komisije za medije za deljenje video sadržaja.Taj deo zakona je veoma nejasan“, navodi sagovornica Insajdera.

 

Kao najopasniji deo zakona udruženja novinara vide to što zakon kosovskim vlastima pruža mogućnost uspostavljanja kontrole nad medijima. To se ogleda u tome što članove Nezavisne komisije za medije bira Skupština. A, ovaj zakone je “fiksirao” mandat članova na četiri godine i to uz mogućnost reizbora. Ujedno, broj članova komisije je povećan sa sedam na 11.

 

„Dakle, imamo komisiju čije članove bira državni organ, imamo medije kojima je za emitovanje video materijala potrebna dozvola te komisije i imamo mogućnost izricanja kazni od 40.000 evra medijima. Ne treba biti previše oštrouman da bi se shvatilo šta to znači za medije čija se kritička poza eventualno ne dopada političkom establišmentu“, rekla je za Insajder Ivana Vanovac predsednica DNKiM.

 

Asocijacija novinara Kosova je podsetilo da je kosovska Vlada Nacrt zakona o Nezavisnoj komisiji za medije izradila u netransparentnoj proceduri, bez učešća civilnog društva i medijske industrije:

 

„Odbor za medije Skupštine Kosova je razmotrio nacrt zakona velikom brzinom, bez uključivanja civilnog društva, dok je opozicija uopšteno bila nezainteresovana za proces izrade i nije ponudila druge alternative osim onoga što je predložila vlast. Savet Evrope, Evropska komisija, Organizacija za evropsku saradnju i bezbednost su ustanovili da nacrt zakona odstupa od evropskih standarda i dali preporuke za unapređenje nacrta zakona. Odbor za medije nije ozbiljno razmotrio niti obradio date preporuke, dok je 83 odsto ignorisano“, kaže se u saopštenju Asocijacije novinara Kosova.

 

Zabrinutost povodom nacrta zakona izrazila je i Evropska unija preko svoje kancelarije u Prištini, iz koje je saopšteno da nacrt zakona ne odražava većinu preporuka iz Pravnog mišljenja Saveta Evrope.

 

OEBS navodi da proširenje nadležnosti Nezavisne komisije za medije na društvene medije i nedostatak jasnih kriterijuma za blokiranje štetnih sadržaja izaziva zabrinutost i ima implikacije na slobodu izražavanja.

 

A, generalni sekretar Evropske federacije novinara Rikardo Gutijerez je na dan kada je usvojen Nacrt zakona nazvao „crnim danom za slobodu medija“.

 

Opozicione stranke koje nisu glasale za zakon, najavljuju da će podneti Nacrt zakona Ustavnom sudu na ocenu ustavnosti.

 

Izvor: Insajder

Tagovi

Povezani tekstovi