Sve lošiji uslovi izveštavanja

lugansk-ukrajina-tv-reporter-novinar_660x330

[box align=’box-left’ id=’7368′]

Globalne medijske slobode su dostigle najniži nivo za proteklih više od 10 godina. Tek svaki sedmi stanovnik Zemlje živi u državama u kojima se realno izveštava o političkim događajima i garantuje bezbednost novinara, uz minimalno mešanje države u rad medija, navodi se u izveštaju.

Kao zemlje sa najvećim kršenjem medijskih sloboda su izdvojene Belorusija, Kuba, Ekvatorijalna Gvineja, Eritreja, Iran, Severna Koreja, Sirija, Turkmenistan i Uzbekistan. 

Listu zemalja sa najboljim uslovima za rad novinara predvode Norveška, Švedska i Belgija. Na listi 199 zemalja, Sjedinjene Američke Države zauzimaju 34. mesto, javlja AP. 

Kao osnovne razloge za lošije uslove rada novinara je Fridom Haus naveo nove restriktivne zakone, kao što su meksički i ruski propisi o kontroli blogova, i napade na novinare, posebno u Siriji i Nigeriji. 

Vlade koriste zakone o bezbednosti i borbi protiv terorizma kao sredstvo za gušenje kritičkih glasova. Militantne organizacije i kriminalne bande koriste sve besramnije taktike zastrašivanja novinara, dok vlasnici medija pokušavaju da manipulišu sadržajem vesti, kako bi ostvarili politički i poslovni interes, izjavili su autori izveštaja.

Tagovi

Povezani tekstovi