Svetski dan intelektualne svojine: „Informacionu apokalipsu možemo izbeći samo ako ojačamo zakone koji štite autorska prava“

Ilustracija: Canva

„Demokratija nije moguća ako građani nemaju pristup pouzdanim vestima na osnovu kojih mogu doneti odluke na izborima. To se ne može ostvariti bez etičkog, nezavisnog novinarstva“, izjavile su Međunarodna i Evropska federacija novinara (IFJ/EFJ) u susret Svetskom danu intelektualne svojine, 26. aprila.

Federacije ukazuju na novu zabrinjavajuću silu u informacionom ekosistemu: veštačku inteligenciju. Ovi sistemi se razvijaju na osnovu radova ljudskih autora – često bez njihovog pristanka ili naknade – i generišu sadržaj pun netačnosti i izmišljotina. IFJ/EFJ upozoravaju da njihova nekontrolisana upotreba ugrožava integritet javnog diskursa i predstavlja ozbiljan rizik po ulogu novinarstva u podršci informisanom i demokratskom odlučivanju.

Zato IFJ/EFJ insistiraju da zakoni koji štite autorska prava moraju biti ojačani, a ne oslabljeni. Oni priznaju značaj biblioteka i arhiva, ali ističu da, kada ove institucije omogućavaju globalni onlajn pristup delima, praktično deluju kao izdavači.

„Svaka rasprava o izuzecima u vezi sa autorskim pravima mora biti uravnotežena istovremenim merama za jačanje zaštite životnog standarda i moralnih prava novinara i drugih kreativnih radnika“, upozoravaju IFJ/EFJ.

U ovim izazovnim vremenima, svaki potez koji bi dodatno oslabio sposobnost novinara da zarađuju za život nezavisnim objavljivanjem svog rada, dodatno bi potvrdio poruku sa nedavnih natpisa na plakatima na ulicama:
„Prvo su došli po novinare. Ne znamo šta se desilo posle toga.“

IFJ/EFJ podsećaju da je odgovornost zakonodavaca da preduzmu mere kako bi se izbegla takva informaciona apokalipsa.

Izvor: EFJ

Tagovi

Povezani tekstovi