Tabloidizacija i upliv krupnog kapitala

Od zemalja jugoistočne Evrope, Hrvatska se približava cilju, odnosno ostavrenju održivosti svojih medija. Iza nje su Bugarska, Makedonija, Bosna i Hercegovina, a Srbija je sa drugog mesta u 2003. spala na peto mesto – saopštio je Dragan Kremer, savetnik za elektronske medije Irex PROMEDIA Beograd.
Kriterijumi uzeti u obzir pri istraživanju su stanje slobode govora, profesionalnih standarda, transparentnosti izvora informacija, ekonomske samodovoljnosti i profesionalizma.
– Moja lična ocena je da je Srbija prošle godine nazadovala zbog tabloidizaciije pisanih, ali i elektronskih medija, pre svega televizije – rekao je Kremer.
Predstavnik za odnose s javnošću Delegacije Evropske komisije u SCG Aleksandar Đorđević kazao je da je nazadovanje u sferi slobode govora zabeleženo, pored ostalog, zbog „nejasnoća sa medijskim zakonodavstvom u 2004“ i „agonijom pokušaja usvajanja Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja“.
– Kada je reč o standardima suočili smo se sa uplivom zabave u ozbiljne političke teme na televiziji, kao i sa uplivom krupnog kapitala u televiziju – rekao je Đorđević, i ocenio da je BKTV „od ulaska Bogoljuba Karića u politiku postala partijsko glasilo“. Đorđević je kazao da je RTS dostigla ogromnu gledanost prihvatanjem modela TV Pink, ali se upitao da li to treba da bude cilj kuće koja pretenduje da postane javni servis.
Đorđević je ocenio da je ostvaren dramatičan pomak u izveštavanju medija sa suđenja, pored ostalog optuženima za ubistvo Zorana Đinđića.


M. Z. M.

Tagovi

Povezani tekstovi