– Kada sam odlučio da ovo učinim, promenu sam napravio na svojoj kaseti, jer kako je koja epizoda bila završena, presnimavao sam je za svoje potrebe. Onog dana kada je emisija emitovana samo sam iz ormana u Košutnjaku uzeo jednu kasetu i umesto nje stavio drugu. Ako Tijanić bude nekog otpustio zbog ovoga, a najavio je i policijsku istragu, ja ću ovo ponoviti i pred policijom – objasnio je Savićević.
On je istakao da ideja nije bila da ovo bude pamflet protiv RTS-a već teza u prilog onome o čemu serija govori: nebrizi prema baštini i višedecenijskom udaljavanju od srpskog nacionalnog interesa, te da su pominjanja direktora Milanovića, Crkvenjakova, Tijanića i urednice Olivere Kosić, kolateralna šteta.
– Glavna zamerka Tijaniću je da on nesrazmerna sredstva i energiju troši trudeći se da pobedi Pink – kazao je Savićević.
Činjenicu da prilog nije prekinut, Savićević, koji je predaje na katedri za montažu, objašnjava:
– Aktuelni direktor je neviđeno omražen među svojim radnicima, vidim po broju čestitki koje mi stižu od kolega. Oni su bili zatečeni onim što vide, sve reakcije su kasnile, niko nije mogao da veruje da tako nešto ide – zaključio je Savićević.
Serija „U spomen velikom ratu“ snimana je devet godina, jer nije uvek bilo para za putovanja na lokacije, a samim čudom „preživela“ je stradanje „TV Bastilje“ i tokom bombardovanja 1999. i 5. oktobra 2000. godine. Planirano je da se serija „upakuje“ u film kako bi bila sačuvana od zaborava, ali za takav postupak, koji u Beču košta 56.000 evra, novac nikad nije nađen.
O. S.