„To nije ni blizu evropskoj praksi“: Nižu se oštre kritike zbog „tajnih“ izmena medijskih zakona

Ilustracija: Pixabay
Ilustracija: Pixabay

Stručna javnost veoma je zabrinuta zbog izmena medijskih zakona o kojima članovi Radne grupe nisu bili obavešteni. Međutim, predsednica Vlade Srbije, čini se, nije previše zabrinuta, za razliku od evropskih zvaničnika.

Oštre kritike nižu se poslednjih dana zbog „tajnih“ izmena Zakona o elektronskim medijima. Dok u Briselu postupke srpskih vlasti „čitaju“ kao jasnu poruku da se Srbija udaljava od evropskog puta, predsednica Vlade Srbije – Ana Brnabić – iz Tirane poručuje da ona ništa nije menjala i da nije nadležna. Danas će, ipak, na hitne konsultacije koje je OEBS tražio od Vlade.

 

Evroposlanike sa kojima smo razgovarali poslednjih dana brine izmena medijskih zakona. Kažu da se njima samo dodatno urušava medijska sloboda u Srbiji i da je Briselu odavno jasno da REM nije nezavisno telo i da radi pod političkim uticajem.

 

To nije ni blizu evropskoj praksi, već upravo suprotno – tako postupaju zemlje koje teže autoritarizmu i žele medijski mrak, smatraju evropski poslanici.

 

Ipak, zakon još nije usvojen na sednici Vlade i nije poslat u Skupštinu, jer je OEBS tražio da se sa daljom procedurom stane.

 

Današnji sastanak Vlade sa OEBS-om i članovima Radne grupe poslednji je trenutak da Srbija pokaže da li zaista ima želju da bude demokratija?

Tagovi

Povezani tekstovi