Za primenu pomenutog zakona neophodno je da se stvore „prethodni uslovi“, kao što je izbor i normalno funkcionisanje Saveta Agencije za radiodifuziju koji bi, pak, izabrao upravni odbor javnog radiodifuznog servisa. Dosadašnja iskustva u maratonskim i osporavanim izbornim postupcima ukazuju na to da će ovaj proces potrajati, a kada se okonča, upravni odbor treba da raspiše tender i odabere javno preduzeće koje ponudi najbolje uslove za naplatu RTV pretplate. Dakle, naslućuje se još jedan „grejs – period“ za potencijalne obveznike ovakvog načina finansiranja javnog servisa koji bi, prema nekim pesimističnim prognozama, mogao da potraje do kraja ove godine.
Zakonom je utvrđeno da pretplata za 2003. godinu, od kada je trebalo da se naplaćuje, bude tadašnjih sedam maraka, odnosno 210 dinara, i da se usklađuje sa godišnjim rastom cena na malo, odnosno inflacijom, a na taj iznos dodaje se pet procenata.
Izjava ministra kulture Dragana Kojadinovića o primeni odredbi o uvođenju pretplate na RTS tek je u fazi ideje, budući da zasad nije jasno kako bi tehnički trebalo da bude izvedena. Njenu realizaciju bilo bi teško očekivati pre poslednjeg kvartala ove godine, saznaje Danas u Kabinetu ministra Kojadinovića.
Naime, kako kaže sagovornik Danasa, trenutno najvažnija pitanja su postavljanje RTS na zdrave temelje, problemi s viškom zaposlenih i restrukturiranjem. Osim toga, kako nam je rečeno, mnogo je nerešenih pitanja u vezi s pretplatom koja bi trebalo da dobiju odgovore – visina pretplate, ko će je naplaćivati, da li u tom slučaju RTS ima pravo na emitovanje reklama ili će količina reklama biti ograničena i slično. Kao još jedan od mogućih razloga za odlaganje, sagovornik Danasa navodi i to što je, po njegovom saznanju pred Ustavnim sudom pokrenuto pitanje ustavnosti uvođenja RTV pretplate, te bi, tvrdi, trebalo sačekati i oduku Ustavnog suda.
Zakon o radiodifuziji članom 80. predviđa da se za finansiranje delatnosti ustanova javnog radiodifuznog servisa koje se odnose na ostvarivanje opšteg interesa utvrđenog ovim zakonom, plaća radio-televizijska pretplata. Obavezu plaćanja pretplate, prema Zakonu, imaju vlasnici radio i TV prijemnika, a visina pretplate je jedinstvena na celoj teritoriji Srbije. Za one koji ne prijave prijemnike, predviđena je novčana kazna u visini jednogodišnje pretplate.
– U ovom trenutku nemoguće je sprovesti naplatu pretplate, jer se RTS nije transformisala u radiodifuznu ustanovu Srbije, odnosno njen drugi deo u radiodifuznu ustanovu Vojvodine. Da bi se ustanovila pretplata, neophodno je da se podeli imovina između RTV Beograd i RTV Novi Sad i da se formiraju upravni odbori oba javna servisa. Tek novi upravni odbor koji će izabrati Savet Agencije za radiodifuziju ima ingerencije da određuje pretplatu i način njene naplate – kaže za Danas član Saveta Agencije Slobodan Đorić.
On ocenjuje da će nakon izbora člana Saveta sa Kosova i verifikacije tog izbora u Skupštini Srbije biti verifikovan i Statut Agencije, čime će biti stvorene pretpostavke da Savet radi.
Rade Veljanovski, docent Fakulteta političkih nauka, kaže da se Zakon o radiodifuziji ne primenjuje od donošenja, već dve i po godine, „što u velikoj meri pogađa celu radiodifuziju, a posebno RTS koja treba da se transformiše u javni servis“.
– Mislili smo da postoji saglasnost i politička volja ljudi na vlasti da se Zakon primenjuje, ali sve prateće mere su izostale. Apsolutno je neophodno da se izabere novi upravni odbor RTS, jer su sadašnji UO i direktor nezakonito izabrani. Zakon predviđa da Savet Agencije izabere UO, a onda UO, na osnovu javnog konkursa bira generalnog direktora. Aktuelna vlada je, međutim, prvo imenovala generalnog direktora, potom Upravni odbor. Sada Savet Agencije treba da izabere UO, a UO generalnog direktora i ostale direktore i glavne urednike u sistemu – kaže Veljanovski.
N.Bogović-B.Tončić