U Kragujevcu se protive prodaji medija

KRAGUJEVAC – Više od 90 odsto radnika Radio-televizije Kragujevac potpisalo je juče zahtev da se do 2008. godine odloži privatizacija te medijske kuće, koju je pokrenula Vlada Srbije 21. oktobra ove godine.

Okupljeni u Samostalnom sindikatu i u UGS „Nezavisnost“ jedinstveni su da „prodaja gradske medijske kuće u trenutku kada nisu po novom zakonu podeljene frekvencije i kada su u toku sudski sporovi za štetne ugovore koji prelaze sumu od nekoliko miliona evra, stvara opasnost da neko ko se ne bavi medijima kupi RTK za male pare“. U zaštitu RTK od prerane privatizacije stao je i gradonačelnik Veroljub Stevanović, koji kaže da on nije protiv privatizacije, ali da je sada „pogrešan momenat za prodaju RTK“ i da treba sačekati da se ta kuća formira kao „prava regionalna televizija i da tako sa većom cenom dospe u ruke kompanije koja se bavi medijima“.
– Vladi Srbije smo poslali zahtev da promeni svoju odluku o započinjanju privatizacije RTK. U svakom slučaju, sada nećemo dati da se ona proda, jer je očigledno da neko želi da gradsku televiziju jeftino kupi i da je koristi u političke svrhe. Vrednost RTK je sada mala, jer nema realni status regionalne televizije, a sva imovina kojom raspolaže, osim prostorija, vlasništvo je grada – kaže Veroljub Stevanović.
Grad će u narednoj godini povećati sumu koju iz budžeta izdvaja za rad RTK, i ona će, kako se najavljuje, iznositi ukupno 44 miliona dinara. Preduzeće se i pored toga nalazi u katastrofalnoj finansijskoj situaciji, a prema rečima direktora RTK Slavice Trifunović, u firmi trenutno radi 158 ljudi, od kojih je trideset troje honorarnih saradnika.
Kako je izjavio predstavnik Samostalnog sindikata RTK Jugoslav Barjaktarević, lošem poslovnom rezultatu RTK je doprinelo i to što u njoj ima i 15 fiktivno zaposlenih radnika, koji godinama primaju platu ali tu ne rade ništa, dok vreme troše vodeći svoje privatne firme i nevladine organizacije. Svaka garnitura lokalne vlasti taj broj „parazita“ stalno uvećava, tako da je to težak balast koji ugrožava dalji opstanak lokalne radio-televizije.

Tagovi

Povezani tekstovi