Iako je sloboda štampe u Americi pravnom regulativom konsekventno garantovana, a otvorenost državnih organa tradicionalna, stvarno stanje stvari, naročito posle 11. septembra, jeste da čak i tamo postoji mnoštvo inhibirajućih faktora, počev od kontrole i zadržavanja informacija od strane zvaničnika, do autocenzure novinara, a anonimni izvori, plagijati i ekonomska situacija najveći su problemi američke štampe danas.
Ovom konstatacijom je Vesli Pipert, profesor novinarstva na Fakultetu za novinare univerziteta u Misuriju, započeo seriju predavanja na seminaru u organizaciji NUNS-a i Američke ambasade, (15.-19. maja) koji je okupio novinare dvanaest srpskih redakcija i pružio im priliku da čuju dragocena iskustva čuvenog američkog žurnaliste.
Kakvo je stanje medijskih sloboda u Americi, šta ih inhibira i sa kojim se fenomenima suočavaju novinari, kao i uporedna mediijska slika Srbije, bile su centralne teme seminara.
Cilj ovog seminara je da novinarima pretežno spoljnopolitičkih ali i ostalih redakcija pomogne u jasnom i izbalansiranom izveštavanju, u nalaženju, negovanju i širenju liste sopstvenih izvora, izbegavanju zamki tendencioznih informacija, nauči ih zanatskim detaljima koji doprinose formiranju uravnoteženog, tačnog i atraktivnog teksta.
. Vesli Pipert je, inače, jedan od malobrojnih novinara štampanih medija u Americi u čijoj se bogatoj novinarskoj biografiji, između ostalog, pominju reči poput Kongresa, Bele kuće, Votergejta, Jerusalima… Novinarsku karijeru započeo je u novinskoj agenciji UPI, i tokom tridesetogodišnjeg rada pratio je tri predsedničke kampanje, mandat predsednika Kartera iz Bele kuće, a bio je i glavni izveštač u Votergejt aferi. Kao viši dopisnik radio je na Bliskom istoku sa sedištem u Jerusalimu. Danas predaje na Fakultetu za novinare u Misuriju, upravljajući programom za novinare štampanih medija u Vašingtonu, koji je ocenjen kao najbolji u SAD.
Nadežda Budimović novinar nedeljnika „Grad“ iz Kruševca
poverenik NUNS-a u Kruševcu